Častice s rýchlosťou väčšou ako svetlo vyzerajú, akoby sa vracali v čase

Podľa vedcov to je možné, hoci ich teórie ešte neboli overené

Galaxie
Zdroj: NASA

Pokiaľ je vedcom známe, čas sa dokáže pohybovať iba jedným smerom. V roku 2018 však objavili istú formu gamma žiarenia, ktorá sa opakovala tak, akoby sa vracala späť v čase.

Najnovšie výskumy ukazujú na potenciálnu odpoveď. To čo môže spôsobovať tento konkrétny druh časového efektu, môže byť rýchlosť, ktorá prekračuje rýchlosť svetla. V prípade takejto situácie môže nastať efekt „vracania sa v čase.“

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Už Einstein spomínal vo svojej teórii relativity, že čas je vnímaný inak, čím sa objekt približuje rýchlosti svetla. Podľa vedcov by tak tento jav mohol byť možný. Taktiež vieme, že keď sa svetlo pohybuje cez nejaké médium, plyn alebo plazmu, cestuje trochu menšou rýchlosťou, než je konštanta c (pozn. redakcie: rýchlosť svetla vo vákuu). Naše vedomosti nám hovoria, že neexistuje väčšia rýchlosť.

Vedci však tvrdia, že vlnová častica dokáže prejsť cez gamma žiarenie rýchlosťou väčšou, ako je rýchlosť svetla bez toho, aby porušila zákony relativity. Aby sme to dokázali pochopiť, musíme sa pozrieť na zdroje gamma žiarenia.

Neoverený fenomén

Ide o najenergickejšie explózie vo vesmíre. Môžu trvať od niekoľkých milisekúnd po niekoľko hodín. Sú nadmieru jasné a nevieme presne, čo ich spôsobuje. Vieme, že zrážka dvoch neutrónových hviezd, akú sme mohli pozorovať v roku 2017, dokáže tieto gama lúče vytvoriť. Astronómovia si taktiež myslia, že môžu vzniknúť vtedy, keď sa rýchlo točiaca hviezda prepadne do čiernej diery. Tá následne vystrelí zo svojich pólov lúče gamma žiarenia.

Vieme, že ak častice prechádzajú cez nejaké médium, dokážu sa pohybovať rýchlejšie ako svetlo. Tento fenomén sa nazýva Cherenkova radiácia a môžeme ju pozorovať ako výraznú modrú žiaru. Tú môžeme pozorovať napríklad keď sa nabité elektróny pohybujú cez vodu rýchlejšie, než je fázová rýchlosť svetla.

Keď sa nabitá častica blíži rýchlosti svetla a vstúpi do vody, jej rýchlosť je rýchlejšia než Cherenkova radiácia, ktorú produkuje. To znamená, že sa hypoteticky nachádza na dvoch miestach naraz. Jeden obraz sa tvári, že ide v čase dopredu, zatiaľ čo ten druhý ide vzad. Tento fenomén však nebol ešte laboratórne zaznamenaný. Ak by sa potvrdil, znamenalo by to vysvetlenie pre gamma lúče, ktoré sa tvária, akoby sa vracali v čase.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre