Čaká nás koniec cenovo dostupných Xiaomi smartfónov? Tento scenár sa môže už čoskoro naplniť!

Nedostatok komponentov trápi čoraz viac výrobcov smartfónov.

Xiaomi smartfon
Zdroj: unplash.com (Zana Latif)

Xiaomi smartfóny vrátane ďalšej elektroniky vo všeobecnosti patrí medzi atraktívne zariadenia, ktoré si získavajú na trhu čoraz viac zákazníkov. Dôvodom je skvelý pomer cena : výkon. Najnovšie správy, na ktoré poukazuje portál slashgear sa potenciálnym záujemcom o kúpu nových zariadení nebudú však páčiť. Platí to pre všetky zariadenia naprieč produktovými radami, ako Xiaomi, tak aj dcérskych značiek.

Čipov je čoraz menej

Portál poukazuje konkrétne na to, že na trhu je vo všeobecnosti nedostatok polovodičov, teda procesorov. Dôvodom tohto nedostatku je kombinácia viacerých faktorov. Ide o aktuálne prebiehajúcu pandémiu, ktorá trvá už viac ako rok, problémy vo výrobe, a zvýšený záujem o elektroniku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Tento nedostatok čipov, ktorý sa prvýkrát pozoroval v automobilovom priemysle, sa teraz rozšíril aj na počítačové komponenty a smartphony a ohrozuje nielen ponuku výrobkov, ale aj ich ceny.“

Na tieto problémy pritom poukazoval ešte začiatkom tohto mesiaca Lu Weibing, ktorý hovoril o nedostatku mikročipov, ktoré boli podľa jeho slov mnohými výrobcami elektroniky zarezervované na dlhé obdobie dopredu, prípadne už boli predanými.

Slashgear najnovšie poukazuje na slová riaditeľa spoločnosti, Wang Xiang, ktorý hovorí o narastajúcej cene procesorov spôsobenej ich nedostatkom na trhu a vysokým dopytom. Preto sa vo zvýšenej miere začína spomínať, že spoločnosť by mohla narastajúcu cenu procesorov pretaviť do ceny smartfónov. Inými slovami, zákazníci by zaplatili za nové zariadenia viac. Rovnako treba spomenúť, že Xiaomi nedávno čelilo problémom aj zo strany amerických úradov, ktoré boli našťastie zatiaľ odvrátenými.

Samozrejme,  k zdražovaniu smartfónov by pravdepodobne musela pristúpiť aj konkurencia, ktorá sa trápi s rovnakými problémami s výnimkou Samsungu, ktorý má vo svojich rukách výrobu procesorov Exynos.

Alternatívou pre Xiaomi môže byť však užšia spolupráca so spoločnosťou MediaTek, ktorá by mohla potenciálne nahradiť procesory spoločnosti Qualcomm. Tu však treba dodať, že procesory MediaTeku, hoci sa doťahujú na Qualcomm, tak nie sú vo všeobecnosti tak výkonnými. Rovnako procesory spoločnosti MediaTek, nie sú tak populárnymi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre