Spravodajstvo

Budeme mať európsku „digitálnu peňaženku“? Európska únia vraj pracuje na veľkom projekte!

Európska únia údajne pracuje na projekte digitálnej peňaženky.

Digitalizácia vo svete je aktuálne jedným z najväčších trendov a to nielen v súvislosti s aktuálne prebiehajúcou pandémiou a očkovaním. Dnes mnohí z nás platia v obchodoch prostredníctvom digitálnych kariet, ktoré máme nahrané v smartfónoch, používame rôzne aplikácie na digitalizáciu dokumentov a podobne. V niektorých krajinách je možné dokonca sa preukazovať pomocou aplikácií, v ktorých máme nahrané a verifikované naše osobné údaje.

Portál Financial Times najnovšie upozorňuje na to, že Európska únia údajne pracuje na projekte „digitálnej peňaženke“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Budeme mať naprieč Európou rovnakú digitálnu peňaženkou?

Podľa zistení portálu platforma by mala slúžiť ako digitálna peňaženka, v ktorej budeme môcť pracovať s dokumentami, ako sú vodičský, či občiansky preukaz. Samozrejme, nemalo by ísť o jediné dva dokumenty, ktoré by mali byť v aplikácii prítomnými. Okrem iného by táto platforma mala byť dostupnou naprieč všetkými krajinami Európskej únie.

„Digitálna peňaženka by bezpečne ukladala platobné podrobnosti a heslá a umožňovala občanom všetkých 27 krajín prihlásiť sa na webové stránky miestnej samosprávy alebo platiť účty za služby pomocou jedinej uznávanej identity.“

S touto novou iniciatívou Únia plánuje ísť dokonca ešte ďalej. Špekuluje sa, že občania Európskej únie by potenciálne  mohli pomocou dokladov a platobných metód uložených v ich virtuálnej peňaženke overovať svoju totožnosť alebo nakupovať, a to všetko na diaľku bez ohľadu na krajinu EÚ, v ktorej sa práve nachádzajú. Čerešničkou na torte má byť, že údaje zdieľane s touto platformou, by nemali opustiť brány serverov Európskej únie, aby sa predišlo ich potenciálnemu zneužitiu.

Spolu s týmto projektom by pravdepodobne v priebehu času došlo aj k zjednocovaniu dokumentov vydaných jednotlivými členskými štátmi. Dobrým príkladom môže zjednotenie formátu eIDAS, ktorý sa aktuálne využíva viac menej v každej európskej krajine na elektronické podpisovanie dokumentov.

V každom prípade aktuálne o tomto projekte vieme stále veľmi málo informácií. To by sa však malo podľa aktuálnych správ už čoskoro zmeniť. Dôvodom je, že Európska únia má v priebehu nasledujúcich hodín až dní, tento projekt predstaviť širokej verejnosti, píše portál.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close