SpravodajstvoWindows

Bude Windows 11 výkonnejším systémom ako je Windows 10? Pozrite sa, čo predbežne odhaľujú prvé výsledky testov!

Prvé testy výkonu medzi Windows 10 a ešte stále oficiálne nepredstaveným Windowsom 11 odhaľujú, že nový OS bude výkonnejším, ako ten súčasný.

Microsoft len niekoľko dní dozadu, konkrétne jeho japonská pobočka, nepriamo potvrdila pravosť ISO súboru Windowsu 11, ktorý je v obehu. Správy prišli krátko potom, ako spoločnosť oznámila dátum konca oficiálnej podpory Windowsu 10. Najnovšie sa do obehu dostalo výkonnostné porovnanie aktuálnej verzie Windowsu 10 a ešte oficiálne nepredstavenej verzie Windowsu 11, ktoré spracoval portál hothardware. Z neho plynie, že Windows 11 ponúkne o niečo lepší výkon v porovnaní s Windowsom 10.

Windows 10 VS Windows 11: Ktorý OS je výkonnejším?

Portál konkrétne testoval nový a ešte stále nepredstavený OS po boku najnovšie verzie Windowsu 10 na procesore Intel Core i5-L16G7, ktorý je založený na mikroarchitektúre Lakefield. Portál uvádza, že Windows 11 nebol počas testovania ešte stabilným a že niektoré ovládače z Windows 10 neboli zjavne kompatibilné s novšou verziou OS. Preto treba brať výsledky, ktoré dosiahli skôr ako demonštratívne a nie ako exaktné. Rovnako treba dodať, že výsledky nižšie sú mediánové hodnoty z viacerých testov. Zároveň musíme dodať, že predpokladáme, že oficiálna verzia spolu aj s kompatibilnými ovládačmi, dosiahne o niečo lepšie výsledky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako môžete vidieť nižšie, tak v prípade testu 1-jadra, rozdiel vo výslednom skóre bol viac menej zanedbateľným. Na druhej strane, pri teste s viacerými jadrami, možno už bádať rozdiel vo výkone, ktorý predstavuje približne 6% v prospech Windows 11. 

Windows 10 vs Windows 11 celkove vysledky
Zdroj: hothardware

Redaktori portálu sa s nami podelili aj o ďalšie čiastkové testy. Ako môžete vidieť nižšie, tak pri teste výkonu prehliadača, kde sa testuje séria vzorových projektov napísaných v reálnych rámcoch JavaScriptu ako Angular a React v prehliadači, koľko z nich dokáže bežať za minútu, s výnimkou časov sťahovania, Windows 11 bol výkonnejším. Výsledkom je, že aplikácia Chrome je približne o 10% rýchlejšou v novšej verzii OS.

Windows 10 vs Windows 11_vykon praca s prehliadacom
Zdroj: hothardware

Ďalej, portál hovorí aj o teste Cinebench. Ide o záťažový test, ktorý ukazuje, ako je systém schopným zvládať trvalé zaťaženie. Ako môžete vidieť nižšie, opäť pripravovaný OS zvládol tento test o niečo lepšie.

Windows 10 vs Windows 11_test trvaleho zatazenia systemu
Zdroj: hothardware

„Tentoraz lepšie výsledky nájdeme v teste s jedným vláknom, a to zhruba o 8,2%“ píše portál.

V ďalšom teste sa redaktori portálu pozreli na PCMark 10 test, čo je test, ktorý meria výkon vo všetkých druhoch nastavení v reálnom svete, vrátane videokonferencií, spracovania textu, videa a úprav obrázkov a tabuliek. Výsledky testu si môžete pozrieť nižšie.

Windows 10 vs Windows 11_PCMark 10_test
Zdroj: hothardware

Jedinou oblasťou, kde Windows 10 vyhral nad pripravovaným Windowsom 11, je test UL 3D Mark Night Riad. Ide o test, ktorý produkuje celkové skóre Night Raid, čiastkové skóre testu grafiky a čiastkové skóre testu CPU. Tu však treba dodať, že výsledok vo veľkej miere závisí aj od optimalizácie ovládačov, ktoré podľa slov portálu, nie sú aktuálne optimalizované pre chod nového OS. Tak či onak, rozdiel vo výsledku nie je veľkým.

chart-nightraid-lakefield-win11 vs Windows 10_Test
Zdroj: hothardware

Nedovolí nám však nepovedať, že procesor Intel Core i5-L16G7 patrí medzi hybridné procesory. Ide o prvý crack spoločnosti Intel zameraný na jadrá z hľadiska výkonu a energetickej účinnosti. Na internete sa však okrem iného objavilo aj video používateľa Ben Anonymus, ktorý prostredníctvom svojho YouTube kanálu publikoval výsledky porovnania výkonu pri procesore Core i7-10875H. Rovnako aj v tomto prípade možno však bádať posun vpred v prospech Windows 11.

Windows 10 získal v jednojadrovej konfigurácii 1138 bodov, výsledkom zmeny systému na novší bol zisk 1251 bodov. Viacjadrové skóre sa v najnovšom systéme Microsoftu zvýšilo z 6284 na 7444 bodov. Skóre CPU sa zvýšilo z 6573 na 8886 bodov – zaujímavé je, že graficky sa výkon podobne zlepšil a benchmark ukázal skok z 6927 na 7426 bodov.

Záverom nám nezostáva nič iné dodať okrem toho, že výsledky testov sú bezpochyby dobrou správou. Rovnako však treba povedať, že v prípade Windows 11 nebola testovaná oficiálna verzia OS. Inými slovami medzičasom mohol Microsoft spraviť zmeny v OS, ktoré majú vplyv na celkový výkon, či optimalizáciu.

Mimochodom, Windows 11 má byť oficiálne predstavený v najbližší štvrtok, teda 24.06.2021.

Via tabletowo

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close