Bol Mars lepšou planétou pre život ako naša Zem? Pozrite sa, čo tvrdí nová štúdia

Existuje niekoľko faktorov, ktoré mohli pomôcť Marsu udržať si život.

titulka prehistoricky mars
Zdroj: Wikipedia.com (Ittiz)

Ako vznikol život na Zemi? To je otázka, na ktorú zatiaľ vedci nedokážu presne odpovedať, no v nedávnej štúdii medzinárodný tím vedcov zistil, že život ktorý sa vyvíjal na Zemi mohol prísť z Marsu, píše portál Air & Space.

Výsledky štúdie naznačujú, že šanca vzniku života na Marse je minimálne tak veľká, ako šanca vzniku života na Zemi. Mars pred niekoľkými miliardami rokov vyzeral úplne inak. Ak sú odhady vedcov správne, planéta mohla mať na začiatku všetky potrebné látky pre život, napríklad vodu, organické zlúčeniny, minerály a zdroje energie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci sa však domnievajú, že na počiatku mohol byť Mars lepšou planétou pre život, než Zem. Svoje tvrdenie podkladajú niekoľkými faktormi. Mars mohol získať viac organických materiálov z asteroidov, ktoré na planétu dopadli. Na povrchu Marsu je viac síry, čo je dôležitý prvok pre život. Ďalším dôvodom je, že Mars mal viac času na to, aby sa na ňom vytvoril život. Zem bola krátko po svojom vzniku zasiahnutá obrovským objektom. Zrážka viedla ku vzniku nášho Mesiaca.

Lepšia planéta, alebo nie?

Mars počas svojho vývinu prešiel niekoľkými dobami sucha, vlhka, mrznutia a rozpúšťania sa ľadu a vedci to považujú za dôležitý proces, ktorý vedie ku koncentrácii organických zlúčenín. Tieto cykly prevládali na planéte primárne krátko po jej vzniku. Cykly fungujú najlepšie, ak sú všetky elementy vystavené vzduchu.

Jedna z teórií o vzniku života tvrdí, že život na Zemi začal na dne oceánu. Ak táto teória platí, potom by Mars nebo vhodnejšou planétou pre život, než Zem. Aj v prípade tejto teórie by ale existovali na Marse regióny, kde by mohol vzniknúť život. Príkladom je napríklad oblasť Nili Fossae, ktorá mohla mať pred niekoľkými miliardami rokov ideálne podmienky pre život. Po stopách života pátra na Marse aj rover Perseverance. Ten operuje v kráteri Jezero, ktorý bol podľa vedcov riečnou deltou. Pred niekoľkými miliardami rokov tam mohol existovať život a ak niekedy vôbec život na Marse existoval, je možné, že ho nájdu v kráteri Jezero.

Na Marse existujú však aj bahná, ktoré by mohli ukrývať organické zložky a byť tak vhodným miestom pre mikróby. Vedci však vo svojej štúdii nepočítali s možnosťou, že náš Mesiac pomohol vzniku života. Oproti iným planétam je náš Mesiac obrovský a pôsobí na Zem svojou gravitačnou silou. Pred 4-miliardami rokov bol jeho vplyv ešte väčší, pretože sa nachádzal bližšie pri Zemi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre