APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Blokujete v prehliadači Chrome reklamu? Začnite sa pripravovať, čakajú vás zmeny, z ktorých nebudete nadšený

Od roku 2023 bude blokovanie reklám v prehliadači Chrome obmedzené.

Mnohí z nás na dennej báze používajú rozšírenia pre internetový prehliadač Chrome. Dôvod je jednoduchý, rozšírenia sú schopné priniesť nové funkcionality do nášho prehliadača.  Mnohí používatelia využívajú rozšírenia aj za účelom blokovania reklám. Zdá sa však, že týmto praktikám čoskoro odzvoní, minimálne v prehliadači Chrome. Na tému upozorňuje portál theregister.com.

Google chce zlepšiť zabezpečenie prehliadača Chrome 

Dôvodom nadchádzajúcich zmien je nevyhnutnosť používania novej verzie Manifestu V3. V súčasnosti rozšírenia využívajú Manifest V2. Tento manifest je ešte stále v platnosti a vývojári budú môcť pridávať nové rozšírenia do obchodu s rozšíreniami pre prehliadač Chrome s Manifestom V2 do 17. januára nasledujúceho roka. Následne bude prebiehať prechodné obdobie, počas ktorého budú musieť vývojári rozšírení pre Chrome prepísať svoje aplikácie, aby využívali Manifest V3, ktorý bude od januára 2023 povinným.

Tieto zmeny Google zavádza najmä z dôvodu bezpečnosti. Manifest V2 totiž umožňuje oveľa viac doplnkov, ktoré sú častokrát zneužívanými nepoctivými vývojármi, aby dostali do našich zariadení škodlivý software, ktorý jednoducho pristupuje k našim dátam a kradne ich. Vo V3 by mali byť tieto možnosti obmedzené. Google sa chváli, že Manifest V3 je bezpečnejší, ponúka väčšiu efektivitu a stará sa o naše súkromie. 

„Vývojári rozšírení sa pokúšajú prispôsobiť pravidlám V3 spoločnosti Google, ale stále nie je isté, či to bude možné pre každé dotknuté rozšírenie.“

Samotný prechod z jedného manifestu na druhý by nemal byť pre väčšinu vývojárov problémom. Nebude sa to týkať však vývojárov aplikácií, ktorých aplikácie blokujú reklamu. Tvorca populárneho uBlocku Raymond Hill dokonca tvrdí, že jeho aplikácia podľa nových pravidiel nebude môcť plniť svoju úlohu. Dôvodom je zablokovanie aktuálne používaného rozhrania webRequest API a jeho nahradenie serverom Google – declarativeNetRequest (DNR), ktorý neposkytuje tak široké možnosti „voľnosti“ pre vývojárov. Podobný názor majú aj tvorcovia Adblocku, ako aj ďalší vývojári tohto typu aplikácií, a preto je možné, že po januári 2023 takéto doplnky pre prehliadač Chrome prestanú plne plniť svoju úlohu.

Podľa spoločnosti Google problém samozrejme neexistuje. DNR bol odbornej verejnosti predstavený ešte v roku 2019  s cieľom opraviť existujúce chyby zabezpečenia. Nie všetci s tým však súhlasia. Tu je evidentný konflikt záujmov. 

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close