SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Bláznivé teórie, ktoré vás prinútia spochybňovať realitu: Ako ich to mohlo napadnúť!?

Pravdou je, že toho veľa nevieme, čo sa týka vzniku vesmíru, alebo života. Možno práve preto vznikajú teórie, poriadne pritiahnuté za vlasy.

Už od počiatku ľudstva sme sa pýtali mimoriadne zložité otázky typu: Kto vlastne sme? Aký je náš zmysel? Ako vznikol vesmír, Zem a človek? Toto všetko sú otázky, na ktoré bohužiaľ nepoznáme odpoveď, aspoň nie úplnú, hovorí YouTube kanál Joe Scott.

Práve preto vznikajú rôzne teórie, či už z vedeckej alebo filozofickej ríše, ktoré nám pomáhajú vysporiadať sa s realitou okolo nás. Samozrejme, že niektoré z nich sa snažia presne a vedecky popísať javy okolo nás. Napríklad vieme, že vesmír vznikol veľkým treskom a planéty sú tvorené z disku, plného prachu a plynu, ktorý obiehal okolo veľmi mladého Slnka.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Existujú však aj oveľa bláznivejšie teórie a dnes sa pozrieme na niekoľko z nich.

Posledný štvrtok

Táto teória tvrdí, že život a vesmír boli vytvorené minulý štvrtok. Je jedno, kedy o tejto teórii čítate, svet vždy vznikol minulý štvrtok. Ak by ste sa o tejto teórii dozvedeli až o týždeň, stále platí, že vesmír bol vytvorený minulý štvrtok. Zaujímavé je, že vesmír vznikal tak, aby pre nás vyzeral niekoľko miliárd rokov starý.

Minulý štvrtok boli vytvorené tiež všetky fosílie, všetky mestá, dediny, ľudia, či vaše spomienky. Ak by ste chceli túto teóriu vyvrátiť, zistíte, že to je naozaj nemožný cieľ. Akékoľvek dôkazy, ktoré by ste proti nej použili totiž boli vytvorené minulý štvrtok.

Protikladom tohto je teória budúceho štvrtku, ktorá tvrdí, že vesmír ešte nevznikol, ale stane sa tak budúci štvrtok. To, čo momentálne zažívame je len prototyp.

Teória dutej Zeme

Čo ak je vnútrajšok Zeme prázdny? Podporovatelia tejto teórie tomu naozaj veria a podľa nich sa pod zemskou kôrou nachádza prázdny priestor, do ktorého sa môžete dostať cez dieru v severnom póle. Táto teória sa podobá mýtom, ktoré sú súčasťou množstva kultúr. Tie hovoria o rôznych svetoch, ktoré sa nachádzajú pod našimi nohami, či už ide o podsvetie, alebo peklo.

Aj dnes sa nájdu ľudia, ktorí veria, že je Zem dutá. Pod našimi nohami žije všetko, od mimozemšťanov, cez obrov, až po vyspelých ľudí.

Fantómov čas

Keď bol svetu predstavený gregoriánsky kalendár, v skutočnosti museli ubrať dva roky. Táto teória sa ale zamýšľa nad tým, čo ak bolo z našej histórie odstránených 300 rokov. Táto teória uzrela svetlo sveta v roku 1991 a tvrdí, že roky medzi 614 a 911 boli úplne vymyslené. Prečo? Podľa teórie chcel cisár Otto III vládnuť od roku 1000, pretože sa mu nepáčil rok 996.

Ak by táto teória bola pravdivá, množstvo významných historických osobností nikdy neexistovalo.

Vesmír je neurónová sieť

Viacero ľudí poukázalo na to, že ak vesmír oddialime, jeho štruktúra sa podobá na mozgovú hmotu. Práve táto podobnosť viedla ľudí k teórii, že vesmír je v skutočnosti neurónová sieť. Autor tejto teórie, Vitaly Vanchurin si počas štúdia neurónových sietí všimol, že určité procesy sú takmer rovnaké, ako v prípade kvantovej fyziky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close