Bill Gates kritizoval určité typy elektrifikácie dopravy. Elon Musk si myslí, že Gates „Nemá o tom páru“ 

Bill Gates tvrdí, že elektrifikácia nákladnej dopravy nedáva zmysel

Elon Musk Bill Gates
Zdroj: flickr.com (Thomas Hawk), Vosveteit.sk (koláž)

Gates ešte v auguste vo svojom blogu písal, že e elektrifikácia dopravy je vhodnou len pre určitý typ dopravy pričom vyjadril názor, že niektoré spôsoby, ktorými smerujú viaceré spoločnosti, sú vo svojej podstate nezmyselnými.  Konkrétne vo svojom blogu napísal:

„EV (pozn. redakcie: elektrické vozidlá) vynikajú pri cestovaní na krátke vzdialenosti. To znamená, že sú skvelou voľbou pre osobné automobily a dokonca aj pre stredne úžitkové vozidlá, ako sú mestské autobusy, či smetiarske vozidlá. Ale aj keď vyvíjame lacné elektromobily s dlhým dojazdom, ktoré sú poháňané zdrojmi s nulovým obsahom uhlíka, elektrifikácia nie je pre mnoho druhov dopravy možnosťou.

Problém je v tom, že batérie sú veľké a ťažké. Čím väčšiu váhu sa snažíte presunúť, tým viac batérií potrebujete na pohon vozidla. Čím viac batérií však použijete, tým väčšiu váhu pridáte – a tým viac energie potrebujete. Aj pri veľkých prielomoch v technológii batérií nebudú elektrické vozidlá pravdepodobne nikdy praktickým riešením pre veci ako 18-kolesové automobily, nákladné lode a prúdové lietadlá pre cestujúcich. Elektrická energia funguje, keď potrebujete prekonať krátke vzdialenosti, ale pre ťažké vozidlá na dlhé vzdialenosti potrebujeme iné riešenie.“

Musk si o tom myslí svoje

Nie je žiadnym tajomstvom, že Elon Musk je človekom, ktorý pokladá elektrické vozidlá za budúcnosť. V súčasnosti stojí na čele spoločnosti Tesla, ktorá je priekopníkom v elektrifikácií automobilov. Okrem toho, že osobné automobily spoločnosti, patria medzi najpopulárnejšie na svete, tak Tesla vyvíja aj elektromobily určené na prepravu tovaru. Ľudovo povedané, elektrické nákladiaky. Ide o vozidla Tesla Semi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jeden zo sledovateľov Elona Muska na sociálnej sieti Twitter, sa ho opýtal na to, čo si myslí o názore Billa Gatesa v spojitosti s elektrifikáciou. Musk mu na to odpovedal: „Nemá o tom páru“.

Aký je váš názor na elektrifikáciu vozidiel? Ide podľa vás o budúcnosť osobnej a nákladnej dopravy, alebo skôr len o aktuálny „módny“ výstrel, ktorý bude neskôr nahradený inou účinnejšou technológiou?

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre