Bill Gates hovorí, že ak sa naplnia ciele Elona Muska na Twitteri, tak to môže mať hrozivé dopady. Súhlasíte s jeho tvrdením?

Bill Gates naznačuje, že zo sociálnej siete Twitter sa môže stať kolíska dezinformácií, ak bude naplnený plán Elona Muska.

Elon Musk a Bill Gates
Zdroj: Flickr.com (Masaru Kamikura a Heisenberg Media)

Nie je žiadnym tajomstvom, že Elon Musk v priebehu tohto roka ovládne sociálnu sieť. Začiatkom marca sme sa dozvedeli, že Musk kúpil približne 9% akcií Twitteru. Krátko na to dal akcionárom na stôl ponuku, že odkúpi aj zvyšok akcií. A hoci to vyzeralo tak, že táto ponuka bude zmietnutá zo stola, Twitter ju na konci dňa akceptoval.

Najbohatší muž sveta v súvislosti s kúpou sociálnej siete zdieľal neskôr víziu, ako bude Twitter v budúcnosti vyzerať. O sociálnej sieti hovorí ako o „aréne slobody prejavu“. Rovnako uviedol, že zo zdrojového kódu urobí open source, aby každý videl, na základe čoho vidí obsah, ktorý mu sociálna sieť zobrazuje.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vízia Elona Muska bezpochyby znie dobre. Konečne sa dozvieme, na základe čoho nám je zobrazovaný obsah a rovnako, budeme môcť vyjadriť svoj názor bez toho, aby sme sa báli, že bude cenzurovaný.

Gates je znepokojený z plánov Elona Muska

Nie každý ale zdieľa sympatie s Muskovým plánom. Zakladateľ spoločnosť Microsoft, Bill Gates, hovorí, že vízia Elona Muska môže byť pre spoločnosť nebezpečnou. Na tému upozorňuje portál cnbc.com.

Gates v rámci rozhovoru pre CNBC sa pýta:

„Ako sa cíti pri slovách (pozn. redakcie: Na Twitteri), keď niekto hovorí o tom, že ’vakcíny zabíjajú’ alebo pri slovách, že ’Bill Gates sleduje ľudí? ’“ pýta sa Gates. Ďalej dopĺňa: „Aké sú jeho ciele a čo z toho nakoniec vznikne? Zhoduje sa to so šírením klamstiev rýchlosťou, ako sa šíria konšpiráčné teórie? Vyjadril sa k tomuto, či nie?“

Obavy zakladateľa Microsoftu sú pritom opodstatnené. V súčasnosti sa dezinformáciám darí a v mnohých prípadoch dokonca valcujú štandardné média. Výnimkou nie je ani Slovensko, kde sa tešia veľkej popularite, ukázala nedávna štúdia.

Rovnako treba prízvukovať, že Elon Musk nie v tak dávnej minulosti odmietol vypnúť ruskú propagandu naprieč službou Starlink. Ako dôvod uviedol, že sloboda prejavu je pre neho „absolútne právo“.

Taktiež netreba zabúdať ani na to, že Elon Musk neuveriteľným spôsobom zľahčoval pandémiu COVID-19, za čo si vyslúžil veľkú kritiku.

Otázkou preto zostáva, ako bude vyzerať sociálna sieť Twitter? Stane sa z nej bašta pre šírenie dezinformácií a poplašných správ? Na túto otázku dnes nepoznáme odpoveď, ale v priebehu najbližšieho roku sa to dozvieme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre