Ako môžete prinútiť váš telefón rozprávať? O tejto funkcii vášho smartfónu pravdepodobne ani netušíte

Funkcia TalkBack bola navrhnutou najmä pre ľudí so zhoršením zrakom, má však oveľa širšie využitie. Takto môžete Android prinútiť, aby rozprával, čo vidí na obrazovke.

ako prinutit smartfon rozpravat (2)
Zdroj: flickr.com (freestocks.org), pngset.com

Dnešné smartfóny nám prinášajú mnoho funkcionalít, ktoré nám vedia uľahčiť život. Okrem klasických textových správ sme si rýchlo zvykli posielať napríklad hlasové správy, ktorými vieme lepšie a rýchlejšie opísať situáciu. Dá sa ale taká hlasová správa vytvoriť z klasického textu?

Počúvanie miesto čítania

Každý deň pozeráme hodiny do obrazovky, či už v škole alebo v práci. Je to totiž nevyhnuté. Čo ak si ale vo voľnom čase radi prečítame nejaký ten článok, no nechce sa nám stále pozerať do obrazovky? Tú istú informáciu vieme do hlavy dostať aj napríklad pomocou sluchu. No a my si dnes ukážeme, ako na to.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vstavaná funkcionalita Androidu

Jednu z možností má každý Android smartfón vstavanú vo svojom vnútri. Ide o funkcionalitu s názvom TalkBack. Táto funkcia je primárne určená pre ľudí so zhoršeným zrakom, no viete ju využiť kedykoľvek aj vy. V nastaveniach preto vyhľadajte výraz TalkBack. V sekcii funkcie TalkBack máte vysvetlené to, ako ju zapnete alebo vypnete, prípadne ako presne funguje. Funkcionalita sa totiž vie mierne líšiť v závislosti od typu zariadenia.

talkback zapnutie
Zdroj: vosveteit.sk

TalkBack ale vyznačí text, ktorý následne prečíta nahlas. Vy si tak viete postupne prehrať napríklad článok na internete, či správu od známeho.

talkback článok
Zdroj: vosveteit.sk

Využite Google Asistenta

Pre druhú možnosť taktiež nemusíte nič inštalovať. Stačí, ak si znova otvoríte svoju ľubovoľnú webstránku. Následne iba otvorte Google Asistenta (buď hlasom, prípadne vopred nastaveným gestom) a vyhľadajte výraz read. Google Asistent následne danú stránku načíta a prehodí ju do audio súboru.

google asistent read
Zdroj: vosveteit.sk

V tomto audio súbore sa viete presúvať podobne, ako napríklad pri prehrávaní pesničky. Audio viete taktiež pozastaviť, prípadne v pravom dolnom rohu nastaviť rýchlosť prehrávania. Google Asistent ale nie vždy na prvýkrát zachytí daný text, preto nech vás to neodradí od toho, aby ste to skúsili na druhý či tretí krát.

google asistent audio
Zdroj: vosveteit.sk

Veríme, že vám tieto kroky pomôžu napríklad pri čítaní dlhších textov, ktoré si oveľa radšej vypočujete v audio forme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre