Technológie

Bezpečnosť internetového pripojenia cez Wi-Fi bude výrazne lepšia. Nový štandard WPA3 je najväčšou zmenou za poslednú dekádu

Wi-Fi zariadenia používajú už viac ako dekádu stále ten istý protokol – WPA2, všetko by sa však malo postupne zmeniť. Od včerajšieho dňa totiž organizácia Wi-Fi Alliance začala certfikovať nový štandard Wi-Fi zabezpečenia pre používateľov a poskytovateľov pripojenia – WPA3.

Nový protokol ponúka radu vylepšení pre zariadenia pripojené cez Wi-Fi. Jednou z tých najvýznamnejších je ochrana proti takzvaným offline útokom, ktoré spočívajú v tom, že potenciály útočník, ktorý sa bude snažiť získať heslo hádaním znova a znova bude po novom limitovaný. Narozdieľ od WPA2 totiž útočníkovi nebude povolené zachytiť dáta z vášho routera, ktoré umožňujú získať prístup k vaším nastaveniam Wi-Fi. Po novom jeden nesprávny pokus spôsobí to, že takto získané dáta budú zbytočné.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pre koncových používateľov sa však viac menej nič nebude meniť. Prihlasovať sa do siete budú ako doteraz. Ďalší benefit, ktorý prinesie nový protokol je aj v tom, že ak sa pripájate do verejných Wi-Fi sietí tak hackerom bude znemožnené obnovenie vašich údajov.

Wi-Fi Aliance predpokladá, že nový protokol WPA3 bude masovo dostupný v priebehu budúceho roka. Na to, aby ste však mohli využívať nové výhody z WPA3 štandardu tak budete pravdepodobne potrebovať nový router podporujúci tento štandard. Wi-Fi Aliance ďalej dodáva, že aj napriek tomu, že WPA2 štandard hoci bol predstavený ešte v roku 2004 tak aj naďalej bude dostávať pravideľné aktualizácie.

Jednou z ďalších noviniek, ktoré nový štandard prinesie je aj funkcionalita „Easy Connect“. Táto funkcia by mala zjednodušiť pripojenie chytrých zariadení ako sú gadgety a podobne do Wi-Fi siete, ktoré nemajú displeje prostredníctvom smartfónu.

Zdroj: TheVerge, úvodný obrázok: pixabay.com

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close