Bezpečnosť Bitcoinu môžu ohroziť kvantové počítače, no má to jeden zásadný háčik

Kvantové počítače budúcnosti by mohli zabezpečenie siete Bitcoin prelomiť do 24 hodín a tým ochromiť trh. Od reality to má však naozaj ďaleko.

digitalne zlato_bitcoin hodnota
Zdroj: unsplash.com (Bermix Studio)

O bezpečnosti kryptomien a algoritmov, na ktorých sú celé siete postavené sa povráva pomerne často. Zrejme každý záujemca o túto tématiku však dobre vie, že šifrovanie samotných sietí je natoľko silné, že ich možno z tohto pohľadu považovať za neprekonateľné. Pokrok a vývoj v oblasti technológií však prináša rok čo rok stále výkonnejší hardvér, ktorý by sa raz mohol popasovať aj s týmito náročnými výpočtovými operáciami.

Kvantové počítače prinesú pokrok, no zároveň zvýšia ohrozenie

Najhorúcejšími adeptami na prelomenie zložitých šifrovacích algoritmov najväčšej kryptomeny na svete, Bitcoinu, sú práve kvantové počítače. Ich výpočtový výkon je v porovnaní s bežným hardvérom neporovnateľne vyšší a to sa rozprávame stále iba o „počiatkoch“ tejto technológie. Práve vďaka tomu sa o nich povráva ako o potencionálnom riziku pre šifrovacie algoritmy. Ako však ukázala najnovšia štúdia (via Techradar.com) vedcov z University of Sussex v Spojenom kráľovstve, nateraz sa potencionálneho ohrozenia báť nemusíme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dnešné algoritmy nemusia stačiť na zariadenia budúcnosti

Podľa ich výpočtov by na prelomenie šifrovacieho algoritmu SHA-256, ktorý využíva blockchain kryptomeny Bitcoin, bol potrebný kvantový počítač s výkonom až 13 miliónov qubitov. Takéto zariadenie by spomínaný algoritmus dokázal prelomiť za zhruba 24 hodín. Pre celý blockchain by to logicky znamenalo jednu veľkú katastrofu. Potencionálny útočník by tak dokázal sfalšoval jednotlivé transakcie a vedel by ovplyvniť dianie na celej sieti. Ide však o vyhliadky do budúcnosti. Od takéhoto zariadenia sme momentálne viac než len na míle ďaleko.

Nateraz je Bitcoin v bezpečí

Moderné kvantové počítače zatiaľ nemôžeme považovať za bezpečnostné riziko (v tejto oblasti). Aktuálne zaznamenaný najvyšší výkon kvantového počítača je totižto na úrovni 127 qubitov. Jedná sa tak o neporovnateľne nižší výkon, aký je potrebný na prelomenie zabezpečenie Bitcoinu. Vedci však upozorňujú, že v najbližšom desaťročí môžeme očakávať zásadné pokroky hardvéru a technológií v oblasti kvantových počítačov. Horizont prelomenia Bitcoinu v desiatich rokoch tak nie je nedosiahnuteľný, no cesta za týmto cieľom bude viac než len strastiplná.

Očakávať môžeme nové „quantum-safe“ šifrovacie algoritmy

Výkon hardvéru, či už v bežnom svete technológii ale aj vo svete kvantových počítačov, neustále naberá na sile. Už za pár rokov tak supervýkonné počítače môžu predstavovať veľké bezpečnostné riziko pre aktuálne využívané šifrovacie algoritmy. Skoré zosilnenie šifrovacích algoritmov tak je témou už dnešného dňa, keďže dnes zašifrované údaje, môžu byť už za pár rokov ľahko prelomiteľné. Na mysli však máme skôr menšie „ryby“, ako práve Bitcoin či iné kryptomeny a finančné nástroje. S najväčšou pravdepodobnosťou totižto s narastajúcim výkonom kvantových počítačov takéto siete zosilnia svoje zabezpečenie. V nasledujúcich rokoch totižto takmer určite prídu práve kryptomeny s novšími vylepšenými „quantum-safe“ šifrovacími algoritmami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre