BezpečnosťSpravodajstvo

AV ukazuje najlepšie antivírusové programy naprieč rôznymi kategóriami za rok 2020. Ako dopadol ten váš?

AV v minulom roku na pravidelnej báze testovalo celkovo 17 rôznych programov tohto druhu

Software starajúci sa o našu bezpečnosť v súvislosti s rôznymi hrozbami, ako sú vírusy, či malware, je dnes, bohužiaľ, nevyhnutnosťou. Vyznať sa v ňom však nie je jednoduché a podceňovať to, nie je vhodné. Na konci dňa, sa to môže totiž nepekne vypomstiť. V lepšom prípade „len“ stratou dát, v tom horšom to môže mať dopad aj na našu peňaženku. A práve preto by sme vám chceli dať do pozornosti výsledky analytikov zo spoločnosti AV, ktorí monitorujú kvalitu jednotlivých softwarov tohto druhu.

Spoločnosť testovala v rámci minulého roku na pravidelnej báze celkovo 17 produktov určených pre Windows 10 počítače. Išlo konkrétne o software nižšie. Testovanie spoločnosti AV, je o to zaujímavejšie, že ho robia so sústredením na používateľov. Znamená to, že netestujú len samotné blokovanie a odhaľovanie škodlivého kódu, ale aj to, ako sa pracuje so samotným softwarom vrátane toho, ako vplýva na výkon zariadenia.

AV_testovane produkty rok 2020
Zdroj: AV

„Aby sme ocenili tie výrobky, ktoré v našich testoch dosahujú vynikajúce skóre, udelili sme niekoľko ocenení na konci roka, ktoré zvýrazňujú najlepšie výsledky v každom teste a celkovo…“

Spoločnosť ďalej hovorí, že ich testy sú vo všeobecnosti rozdelené do nasledovných kategórií: Test ochrany v reálnom svete, Test výkonu, Test ochrany pred malwarom, Test falošného poplachu a Test rozšírenej ochrany pred ďalšími hrozbami. AV ďalej ukazuje prehľad ocenení, ktoré dosiahli rôzne antivírusové produkty v hlavnej testovacej sérii spotrebiteľa AV-Comparatives z roku 2020. Výsledky si môžete pozrieť nižšie.

prehlad testovania AV_2020
Zdroj: AV

Ocenenia za všetky kombinované skóre všetkých testov

Prejdime však k samotnému vyhodnoteniu najlepších produktov podľa AV k minulému roku. Produktom roka je Kaspersky. Produkt roka je produktom, ktorý získal najvyššie celkové skóre zo všetkých testoch v hlavnej testovacej sérii Public Consumer Main Test. Spoločnosť však ďalej dodáva, že v niektorých prípadoch dosiahnu produkty rovnaké skóre. V tomto prípade, za produkt roka je uprednostnený ten produkt, ktorý ho nezískal v predošlom roku. Spoločnosť ďalej ocenila prívlastkom Outstanding Product Award, teda Cena za vynikajúci výrobok, produkty ESET a Bitdefender. AV ďalej udeľuje ešte ocenenie Top Rated Awards pre vybrané produkty, ktoré dosiahli veľmi vysoký štandard v testoch série Public Consumer Main Series. Toto ocenie získali produkty Avast a AVG. Nižšie si môžete pozrieť výsledky vyhodnotenia naprieč jednotlivými kategóriami.

Víťazi testov ochrany v reálnom svete

Oceneniami vyššie to však nekončí. Spoločnosť hodnotí ďalej jednotlivé produkty aj naprieč ďalšími kategóriami. V kategórii Víťazi testov ochrany v reálnom svete, boli ocenené nasledovné produkty: na pomyslenej prvej priečke sa umiestnil Kaspersky, druhú priečku obsadili Avast a AVG, a tretiu Microsoft.

Real-World Protection Test winners
Zdroj: AV

Víťazi ochrany pred malwerom

V kategórii test ochrany pred malwerom, spoločnosť hodnotí schopnosť chrániť pred malwerom pochádzajúcim z vymeniteľných zariadení alebo sieťových zdieľaní. Víťazom tejto kategórie je G Data. Druhú priečku obsadili Bitdefender a ESET. Tretiu priečku obsadil Kaspersky.

Malware Protection winners
Zdroj: AV

Falošná poplachy

Ďalšia kategória sa pozrela na falošnú indikáciu škodlivého softwaru. Inými slovami, v tomto prípade ide o kategóriu, ktorej by sa výrobcovia jednotlivých produktov chceli skôr vyhnúť, ako jej dominovať. Rebríček nižšie hovorí o softwary s najnižšou falošnou indikáciou škodlivého softwaru. Víťazom tejto kategórie je ESET, potom Kaspersky a tretím je Bitdefender.

False Positives winners
Zdroj: AV

Kategória softwaru s najmenšími požiadavkami na výkon

V rámci softwaru, ktorý najmenej zaťažuje hardware zariadenia, teda jeho výkon, dominoval software K7, potom McAfee a tretiu priečku obsadil Kaspersky.

Overall Performance (Low System-Impact) winners.jpg
Zdroj: AV

Ochrana pred pokročilými hrozbami v reálnom svete

Posledná kategória hovorí o softwary, ktorý dokáže ochrániť používateľov najlepšie pred pokročilými útokmi. Na jej čele stojí Kaspersky, potom nasleduje Bitdefender a ESET, a tretiu priečku obsadili Avast a AVG.

Advanced Threat Protection (Enhanced Real-World Test) winners
Zdroj: AV

AV ďalej hovorí, že hoci nie každý výrobok mohol byť oceneným, tak aj napriek tomu to automaticky neznamená, že je nekvalitným. Na to, aby sa spoločnosť totiž venovala testovaniu jednotlivých produktov, tak musí dosiahnuť vysokú úroveň ochrany spotrebiteľa. Ako dopadol váš antivírus, umiestnil sa medzi najlepšími produktmi naprieč niektorou z kategórií vyššie? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch. 

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close