Autor novej štúdie objavil spôsob, ako nepretržite získavať energiu na Mesiaci. Nápad prekvapil aj vedcov z NASA!

Elektrina je jedným z hlavných problémov, ktorý musia agentúry vyriešiť ešte predtým, než sa dostanú na Mesiac.

Ako budú astronauti získavať energiu na Mesiaci?
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Ľudstvo sa pomaly, ale isto vydáva späť na Mesiac. Vesmírne agentúry na čele s americkou NASA, pripravujú plán, ako sa vysporiadať s krutými podmienkami našej prirodzenej družice. Tentokrát totiž nechcú Mesiac len navštíviť, ale rovno tam aj zostať.

Podarí sa im to? Na túto otázku nájdeme odpoveď v nasledujúcich rokoch, no jedným z hlavných problémov, ktorému vesmírne agentúry čelia, je nepochybne elektrina. Lunárna základňa potrebuje energiu na to, aby mohla fungovať a Slnko by mohlo byť ideálnym dodávateľom, informuje Eurekalert. Vedec z Ben-Gurion University ponúka ambiciózny plán, ako energetické potreby budúcich astronautov naplniť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vo svojej práci ponúka koncept nepretržitej dodávky solárnej energie bez akéhokoľvek zariadenia, ktoré by nahromadenú energiu ukladalo. Postup ktorý si autor zvolil, by na Zemi nemohol fungovať. Čo však na Mesiaci? Predpokladá sa, že na Mesiaci budú existovať „továrne“ produkujúce kyslík prakticky nepretržite. Kyslík potrebujú budúce misie nielen na dýchanie, ale aj výrobu paliva. Problém je, že takmer všade na Mesiaci sa musia astronauti vysporiadať s lunárnou nocou, ktorá trvá približne 29 dní.

Nový koncept nepretržitej dodávky elektrickej energie pozostáva z 360 stupňového „lunárneho prstenca“. Ten by sa mal nachádzať len kúsok od pólu Mesiaca. Následne by sa elektrina viedla do tovární na kyslík.

„Moja metóda má rekordne nízky pomer váhy na vyprodukovanú energiu. Vďaka tomu ide o projekt, ktorý je nielen realistický, ale aj relatívne nízkonákladový. Momentálne sa ceny transportu nákladu do vesmíru pohybujú v čiastkach väčších ako milión amerických dolárov za kilogram,“ vysvetľuje autor výskumu, Jeffrey Gordon.

Lepšia možnosť

Vysvetľuje, že nový koncept je viac ako stokrát výhodnejší, než koncepty solárnych panelov s batériou. Zároveň je oveľa lepší ako koncepty, nad ktorými uvažuje americká vesmírna agentúra. NASA si Gordona prizvala do svojho veliteľstva, aby im objasnil svoj nápad. Po prezentácii priznali, že sú ochotní premyslieť svoju stratégiu pre zásobovanie lunárnych kolónií elektrickou energiou.

Pôvodne sa uvažovalo o jadrových reaktoroch, ktoré by vyrábali elektrinu pomocou tradičných turbín a generátorov. Solárna energia sa však v tomto prípade ukázala byť oveľa lepšou a výhodnejšou možnosťou.

Gordonov koncept je jedinečný z niekoľkých dôvodov. Ako prvé využíva fakt, že má Mesiac zanedbateľnú atmosféru. Ďalším faktorom, ktorý umožnil vznik konceptu je takmer nulový sklon polárnej osi našej prirodzenej družice. Elektrické vedenie môže mať vďaka podmienkam na Mesiaci nízku hmotnosť a tým pádom sa náklady ďalej znižujú. Konceptu zároveň pomohol aj fakt, že priemer Mesiaca je menší ako priemer Zeme.

Hoci si na prvé lunárne základne ešte počkáme, vesmírne agentúry potrebujú vyriešiť všetky problémy ešte skôr, než rakety s prvým nákladom opustia našu planétu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre