Vedci žiadajú zákaz robotov s AI technológiu, ktorých cieľom je zabíjanie

robot zbrane pexels-photo-670003
Zdroj: Pexels.com

Umelá inteligencia a robotizácia je tu s nami či chceme alebo nie. Čoraz viac sa objavuje v rôznych priemyselných odvetviach, vrátane zbrojného kde mnoho spoločností či vlád vyvíja autonómne zbraňové systémy, ktoré by mali postupne nahradzovať ľudských vojakov na bojovom poli. Je však etické, aby umelá inteligencia rozhodovala komu zobrať a komu nezobrať život?

Autonómne zbrane

Odborníci a výskumníci, ktorí sa stretli na zasadnutí Americkej asociácie pro pokrok v oblasti vedy vo Washingtone vyjadrili jasné nie umelej inteligencii, ktorej cieľom je zneškodniť nepriateľa. Nehovorili pritom o scenári ako sme mohli vidieť vo filme Terminátor, kde stroje chceli prebrať nadvládu nad ľudskou rasou, ale o autonómnych systémoch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Nehovoríme o chodiacich a medzi sebou rozprávajúcich sa terminátorov, ktorí sa chystajú prevziať svet; to, čo nás znepokojuje, je oveľa dôležitejšie: konvenčné zbrojné systémy s autonómiou,…“, povedal riaditeľ advokácie Watch Human Rights Watch Mary Wareham.

Peter Asaro, docent New School v New Yorku pre BCC zas povedal:

„Delegácia autority zabiť na stroje nie je správna a jedná sa o porušovanie ľudských práv. Stroje totiž nie sú morálnymi agentmi, a preto nemôžu byť zodpovedné za rozhodovanie o živote a smrti…“

Hoci s názormi odborníkov sa väčšina z nás stopercentne stotožňuje, tak nie každý je rovnakého názoru. Dve najväčšieho svetové veľmoci, USA a Rusko spolu s niekoľkým ďalšími krajinami, v septembri minulého roka v Ženeve sa odčlenili od krajín, ktoré nepovedali vývoju tohto typu zbraní jasné nie.

Zdroj: Futurism.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre