Spravodajstvo

Autonómne vozidlá dopravnú situáciu v mestách nezlepšia, ale naopak výrazne spomalia, tvrdí dopravný expert

Plne autonómne vozidlá prinášajú do moderného sveta aspoň malinkú nádej, že by v budúcnosti mohli zmierniť kritickú dopravnú situáciu vo veľkých metropolách. Podľa známeho dopravného experta ale bude situácia úplne iná.

Výhodnejšie riešenie

Podľa Adama Millard-Balla bude dopravná situácia v mestách vďaka autonómnym vozidlám oveľa horšia. Autonómne taxíky budú aj po vystúpení pasažiera naďalej jazdiť po meste, namiesto toho, aby zastavili na parkovisku a počkali by na ďalšieho cestujúceho. Vozidlá tým pádom budú zbytočne upchávať cesty, na ktorých by jednoducho vôbec v danom momente nemuseli byť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Všetko je otázkou peňazí

Asi si kladiete otázku, prečo by bolo pre vozidlá lepšie jazdiť po meste, ako stáť na parkovisku? Odpoveď je celkom stručná a jednoduchá. Jazda elektrického automobilu je totižto značne lacnejšia, ako poplatky za parkovanie vo veľkých mestách. V prípade, ak by sa vozidlá pohybovali naozaj nízkou rýchlosťou, ich náklady na prevádzku by sa mohli znížiť až na 50 centov za hodinu, čo je naozaj zlomok z pomyselného parkovného. Týmto bodom sa ale dostávame k ďalšiemu závažnému problému.

Ďalším nadväzujúcim problémom sú pomaly jazdiace autonómne vozidlá, ktoré by nie len premávku zhusťovali, ale aj výrazne spomaľovali. Samozrejme, aj toto je len otázkou peňazí a je iba na prevádzkových spoločnostiach, ako sa s týmito problémami vysporiadajú.

Možné riešenia

Podľa dopravného experta existuje jedno riešenie, ktoré by mohlo zabrániť takémuto konaniu a tým je cenové zaťaženie vozidiel v meste. Mestá by mohli zaviesť poplatky za jazdu v centre mesta, kde je parkovanie zväčša najdrahšie.

„Ak vozidlá dokážu zaparkovať za 4 doláre za hodinu, ale jazdiť za 0,48 dolárov za hodinu, potom by poplatok vo výške 3,52 dolárov za hodinu postačoval na to, aby sa vykryl ušlý zisk z nezaplateného parkovného,“ uviedol Millard-Ball.

Ďalšie finančné zaťaženie by mohlo zabrániť ďalšiemu dopravnému zaťaženiu, ktorému sa dá aspoň čiastočne predísť. Takisto by sa jednalo o nemalé bonusové príjmy pre mesto, ktoré by určite malo ako využiť.

Zdroj. futurism.com, úvodný obrázok (Nvidia)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close