Astronómovia zachytili takzvané „Božie lúče“ vo vesmíre: Vychádzali z jadra vzdialenej galaxie
Po prvýkrát mohli vedci pozorovať svetlo čiernej diery, ktoré niečo zablokovalo
Najnovšie pozorovania Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu ukázali astronómom úplne nový fenomén. Ide o obrovský tieň, ktorý sa rozmáha do vzdialenosti niekoľko desiatok tisíc svetelných rokov a vychádza z jadra galaxie IC 5063, z miesta, kde sa nachádza supermasívna čierna diera, píše portál Science Alert.
Ide pritom o úkaz, ktorý ste možno pozorovali aj vy, tu na Zemi, len v trochu inej forme. Krepuskulárne lúče, alebo inak nazývané aj božie lúče vznikajú, keď sa Slnko nachádza pod horizontom a oblaky, či hory len čiastočne zablokujú jeho svetlo. Výsledkom je jasný lúč svetla.
Božie lúče. Zdroj: Wikipedia(ExorcisioTe)V prípade čiernej diery je to trochu opačné a vnímame jej tieň. Astronómovia zároveň tvrdia, že aj škála tohto tieňa je oveľa väčšia. V každom smere môže mať na dĺžku až 36-tisíc svetelných rokov. Táto galaxia sa od nás nachádza 156-miliónov svetelných rokov a podľa pozorovaní má aktívne galaktické jadro. Inými slovami, čierna diera v strede galaxie momentálne pohlcuje hmotu okolo seba.
Je pravda, že čierna diera sama o sebe nevyžaruje žiadne svetlo, ale sily, ktoré sú prítomné zahrievajú materiál v akrečnom disku na neuveriteľne vysoké teploty. Vďaka tomu jadro galaxie doslova žiari naprieč vesmírom. Vedci sa domnievajú, že niečo bráni tomuto svetlu a s najväčšou pravdepodobnosťou ide o vesmírny prach.
„Myslíme si, že sa nám podarilo nájsť pár dôkazov, ktoré naznačujú, že sa vesmírny prach nachádza pravdepodobne v celej galaxií a tým pádom bráni svetlu z akrečného disku čiernej diery,“ tvrdí astronóm Peter Maksym, z Harvard Smithsonian Center for Astrophysics.
Vedci zároveň objavili dôkazy, ktoré hovoria o nedávnom zlúčení galaxie IC 5063 s inou galaxiou. Práve preto sa domnievajú, že takéto zlúčenie mohlo prach rozniesť úplne všade v okolí galaxie.
Komentáre