Astronómovia z NASA objavili planétu, ktorá by mohla vyriešiť záhadu u nás doma

Vzdialenosť a tvar novej exoplanéty vedcom okamžite pripomenul hypotetický objekt

Záhadná exoplanéta
Zdroj: NASA, ESA, M. Kornmesser (ESA/Hubble)

Planéta s neobvyklou obežnou dráhou bola objavená v binárnej sústave, 336-svetelných rokov od nás. Astronómovia veria, že jej objav by nám mohol pomôcť vyriešiť ďalšiu záhadu, tentokrát oveľa bližšie. Tá sa týka našej Slnečnej sústavy a deviatej planéty, ktorá sa podľa niektorých teórií ukrýva niekde v nej, píše portál NASA.

Astronómom sa totiž podarilo po prvýkrát odmerať pohyb masívnej planéty, podobajúcej sa na Jupiter, ktorá bola extrémne vzdialená od svojich domovských hviezd a viditeľného disku prachu. Ide o disk, ktorý sa podobá na náš Kuiperov pás, nachádzajúci sa za Neptúnom. Podľa súčasných teórií by sa aj deviata planéta mala nachádzať niekde za Kuiperovým pásom, na podobnej obežnej dráhe ako novoobjavená planéta.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Vidíme tu zarážajúcu podobnosť s našou Slnečnou sústavou,“ tvrdí autor nového výskumu, Meiji Nguyen.

Zvláštna planéta

Vo svojej práci píše, že nová planéta s názvom HD 106906 b je oddelená od svojich domovských hviezd a pohybuje sa po naozaj zvláštnej obežnej dráhe. Toto pozorovanie dokonale sedí s teóriami, ktoré o záhadnej deviatej planéte existujú.

Záhadná exoplanéta
Zdroj: NASA, ESA, M. Nguyen

Nová exoplanéta sa nachádza od hviezdy približne 11-miliárd kilometrov. Inými slovami, vzdialenosť planéty od hviezd je 730-násobok vzdialenosti Zeme od Slnka. Práve táto extrémna vzdialenosť vedie aj k ešte extrémnejšej obežnej dráhe. Vedcom sa podarilo zistiť, že novej exoplanéte trvá približne 15-tisíc rokov, kým raz obehne okolo hviezdneho páru.

Vedcov prekvapil aj tvar obežnej dráhy, ktorý je v porovnaní s poľom trosiek výrazne nakrivený. Samotný disk trosiek má podľa astronómov netradičný tvar. Pravdepodobne zaňho môže gravitačný ťah exoplanéty.

Teórie naznačujú, že planéta mohla vzniknúť oveľa bližšie pri hviezdach, približne v trojnásobku vzdialenosti Zeme od Slnka. Trenie však spôsobilo rozpad obežnej dráhy. Vďaka tomu sa planéta začala posúvať ešte bližšie k binárnemu páru. Gravitačný efekt dvojice hviezd však spôsobil, že bola planéta vykopnutá na obežnú dráhu, na ktorej ju vedci našli.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre