Astronómovia tvrdia, že objavili ideálne hviezdy pre život. Naše Slnko medzi ne nepatrí

Tím astronómov študoval rôzne typy hviezd a tvrdí, že našiel tú najvhodnejšiu

hviezda
Zdroj: NASA

Ak sa chceme rozprávať o možnosti života na iných planétach, najdôležitejším pojmom je obývateľná zóna. Ide o región, kde nie je ani príliš zima, ani príliš teplo a voda môže existovať na povrchu planéty v kvapalnom skupenstve, píše portál Science Alert.

Nie je to však jediný faktor, ktorý ovplyvňuje obývateľnosť planéty. Tých je množstvo a astronómovia tvrdia, že objavili ďalší. Okrem obývateľnej zóny môžu existovať aj obývateľné hviezdy. Nie všetky hviezdy sú rovnaké. Niektoré sú veľmi jasné a horúce, no žijú extrémne krátko – Hviezdy typu OB. Tieto hviezdy zároveň vyžarujú veľké množstvo ultrafialového žiarenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Iné sú zas studené, no dožijú sa veľmi dlho – Hviezdy typu M, červené trpaslíky. Červené trpaslíky sa radia medzi hviezdy, ktoré ostanú poslednými hviezdami vo vesmíre. Sú veľmi chladné, no okolie môžu zmietať častými solárnymi búrkami.

Naše Slnko sa nachádza niekde medzi týmito dvoma extrémami. Ide o Žltého trpaslíka, alebo aj hviezdu typu G, hlavnej postupnosti. Vieme, že život vznikol v okolí Slnka, no vedci tvrdia, že ani to nie je úplne dokonalá hviezda. Hviezdy ako Slnko totiž majú životnosť okolo 10-miliárd rokov. Potom sa premenia na červeného obra a zničia planéty, ktoré sa nachádzajú dostatočne blízko.

Ideálna hviezda

Astronómovia z Villanova University tvrdia, že najlepšími hviezdami sú hviezdy typu K. Sú to oranžové hviezdy, o trochu chladnejšie ako Slnko, no teplejšie ako červený trpaslík. Podľa odborníkov ide o ideálny kompromis medzi dĺžkou života a teplotou, ktorá sa dostáva do okolia. Hviezdy typu K by sa totiž mohli dožiť od 18 do 34 miliárd rokov. Teplota týchto hviezd sa môže pohybovať od 3,6 do 5-tisíc °C. Ak by sme našli región, kde sa nachádzajú hviezdy typu K, šance na objavenie života by sa drasticky zvýšili, tvrdia vedci.

Astronómovia však nehľadajú obývateľné exoplanéty preto, aby sme dokázali nahradiť našu Zem. Ak by sa nám túto planétu podarilo objaviť, momentálne nemáme dostatok prostriedkov na to, aby sme sa tam dostali. Pátranie po ideálnych podmienkach pre život má momentálne za cieľ len jediné – odpovedať na otázku: Sme vo vesmíre sami? Ak sa nám podarí objaviť regióny, v ktorých by mohol vzniknúť život, môžeme tento život nakoniec objaviť.

Hviezdy typu K sa vo vesmíre objavujú častejšie, ako hviezdy podobné Slnku. V rádiuse 100-svetelných rokov od našej sústavy sme ich mohli objaviť okolo tisícky. Ďalšou výhodou je, že tieto hviezdy sa dožijú oveľa viac. Jedného dňa totiž nášmu Slnku dôjde palivo a ono začne svoju premenu na červeného obra. V tomto procese našu planétu pohltí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre