Astronómovia objavili v „obývateľnej zóne“ exoplanétu, kde sa nachádza voda
Vedci našli vodnú paru na exoplanéte K2-18b. Tá predstavuje významný objav pri hľadaní mimozemského života.
Výsledky satelitnej misie Kepler, ktorá objavila takmer 2/3 všetkých doteraz známych exoplanét, naznačujú, že 5 až 20% planét sa nachádza v obývateľných zónach ich hviezd. Paradoxom však zostáva, že napriek tomuto množstvu exoplanét nie sú podmienky vhodné pre život ani na jednej z nich. Respektíve, prežitie na nich by bolo mimoriadne náročné. Najnovší objav by však mohol výrazne zvýšiť šance na prežitie.
Tím vedcov z Inštitútu pre výskum exoplanét na Montrealskej univerzite, objavil vodné pary v atmosfére na planéte vzdialenej 111 svetelných rokov, ktorá je 9-krát ťažšia ako Zem. Domnievajú sa, že čím viac týchto planét objavíme, tým sme bližšie k potvrdeniu faktu, že vo vesmíre sa nachádza aj iný život, ako je na Zemi. Na tému upozorňuje portál futurism.com.
Daždivá planéta
Výsledky vedcov boli zverejnené tento týždeň a zakladajú sa na dátach z Hubblovho vesmírneho teleskopu.
Explanéta K2-18b, objavená v roku 2015, obieha okolo svojej hviezdy vo vzdialenosti podobnej obehu Zeme okolo Slnka. Príjma zo svojej hviezdy podobné množstvo energie ako Zem, čo znamená, že vodné pary môžu vytvoriť oblačnosť a následne zrážky vo forme dažďu.
Cieľ
Vedci ešte nevedia či dokážeme prežiť na planéte K2-18b, ale napriek tomu si myslia, že ide o prelomový objav.
Neprehliadni
„Toto je možno najväčší krok k nášmu cieľu dokázať, že vo vesmíre nie sme sami. Našim pozorovaním a vytvorením klimatickéhmo modelu planéty sme zistili schopnosť vodnej pary kondenzovať na tekutú vodu, čo je jednou zo základných podmienok pre život.“ povedal Björn Benneke, vedúci autor a profesor Montrealskej univerzity.
Komentáre