Astronómovia neverili vlastným očiam: Exoplanéta AU Mic b sa z roka na rok nepredvídateľne mení

Exoplanéta obieha okolo červeného trpaslíka a zaplavuje ju obrovská dávka energie.

Exoplanéta Au Mic b zarazila astronómov
Zdroj: NASA, ESA, Joseph Olmsted (STScI)

Astronómovia pozorovali mladú planétu, ktorá obieha okolo divokého červeného trpaslíka, hviezdy o niečo menšej a chladnejšej od nášho Slnka, informuje portál Hubblesite. Na pozorovanej exoplanéte je najzaujímavejšie, že sa rok čo rok mení nepredvídateľným spôsobom.

Planéta sa nachádza mimoriadne blízko pri svojej hviezde. Znamená to, že je zaplavovaná mimoriadne silným prúdom energie. Ako astronómovia vysvetľujú, tento nepretržitý prúd energie doslova odfukuje atmosféru planéty. Keď vedci po prvýkrát planétu pozorovali, nevšimli si nič, čo by naznačovalo, že planéta atmosféru stráca. Keď sa však pozreli opäť, všimli si, že exoplanéta stratila veľké množstvo atmosférických plynov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Pozorovaný rozdiel medzi jednotlivými orbitami nás zarazil. Doteraz sme ešte nenatrafili na prípad, kedy by strata atmosféry prešla z takmer nedetekovateľnej do výraznej, za tak krátke obdobie, počas ktorého planéta prejde popred svoju hviezdu,“ tvrdí Keighley Rockcliffe, jedna z autorov štúdie.

Nepredvídateľná exoplanéta

Astronómovia očakávali, že pri pozorovaní planéty zaznamenajú niečo opakovateľné, čo by mohli s relatívne rovnakými výsledkami pozorovať niekoľkokrát. Nakoniec sa však stretli s bizarným prípadom.

„Keď som sa prvýkrát pozrela na dáta, myslela som, že sa niekde stala chyba,“ dodáva Rockcliffe.

Astronómov zaskočilo aj to, že sa atmosféra planéty vyparovala pred planétou. Zároveň však vnímajú túto bizarnú situáciu ako ideálny záťažový test pre modely planetárnej evolúcie. Hoci sa objav radí medzi unikáty, okrem prekvapenia vedcom priniesol pohľad na jedinečnú súhru medzi planétou a hviezdou, ktorá už nemôže byť oveľa extrémnejšia.

Sústava sa nachádza 32 svetelných rokov od nás a nazýva sa AU Microscopii. V tejto sústave vedci objavili jeden z najmladších planetárnych systémov, aké sme kedy objavili. Predpokladá sa, že hviezda má len 100-miliónov rokov. Nám sa to síce môže zdať veľa, no v porovnaní so Slnkom, ktoré má 4,6-miliárd rokov, je ešte len v plienkach. Prvou planétou od hviezdy je AU Mic b, planéta na ktorej rok trvá len niečo cez osem dní. Od hviezdy sa nachádza približne desatinu vzdialenosti medzi Slnkom a Merkúrom. Samotná planéta je približne 4-krát väčšia ako Zem.

Planétu AU Mic b astronómovia objavili v roku 2020, pomocou teleskopov Spitzer a TESS. Planétu si všimli prostredníctvom tranzitnej metódy, teda citlivé teleskopy pozorovali keď planéta prešla popred hviezdu a jej jas sa o niečo zmenšil. Ako sme už spomínali, planéta obieha okolo červeného trpaslíka, najrozšírenejšieho typu hviezdy v Mliečnej dráhe.

Najbližšia hviezda pri Zemi, Proxima Centauri, je červeným trpaslíkom. Hoci sa v sústave nachádzajú planéty v obývateľnej zóne, vhodnosť červených trpaslíkov pre život je stále otázna. Tieto hviezdy dokážu byť mimoriadne aktívne a vo veľa prípadoch sa stáva, že planéty zaplavuje množstvom radiácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre