Astronómom sa po prvýkrát podarilo pozorovať hviezdu, ktorá bola čiernou dierou natiahnutá na špagetu
Medzinárodný tím vedcov tvrdí, že majú priame pozorovania, ktoré zachytávajú obrovskú silu čiernej diery.
Keď sa hviezda dostane do blízkosti čiernej diery, nastáva proces takzvanej „špagetifikácie.“ Ako už názov napovedá, kozmický objekt je natiahnutý do tvaru, pripomínajúceho známu cestovinu, píše portál IFLScience.
Keď je hviezda natiahnutá, uvoľní sa obrovské množstvo energie, ktoré je možné pozorovať aj zo vzdialenosti milióna svetelných rokov. Astronómovia mohli pozorovať niekoľko podobných prípadov, no až donedávna nedokázali vidieť natiahnutú hviezdu. Mimoriadny úspech sa podaril medzinárodnej skupine astronómov, ktorá po prvýkrát priamo pozorovala špagetifikovanú hviezdu. Výsledky ich práce boli publikované v periodiku Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
Presnejšie sa astronómom podarilo pozorovať absorpčné línie. Niektoré molekuly hviezdy absorbovali svetlo z okolia a vďaka tomu mohli vedci vidieť, ako bol materiál v blízkosti čiernej diery rozložený. Táto udalosť sa označuje ako AT 2019dsg a odohrala sa v blízkosti supermasívnej čiernej diery, ktorá má hmotnosť 5.4-milióna Sĺnk.
Supermasívne čierne diery sú extrémne masívnym druhom čiernych dier a spravidla sídla v jadre väčšiny galaxií. Táto konkrétna nebola podľa vedcov veľmi aktívna, či im umožnilo pozorovať materiál z hviezdy pomerne dlhú dobu. Materiál, ktorý mohli astronómovia pozorovať bol niekoľkokrát otočený okolo rovníkovej oblasti čiernej diery, kde sa nachádza aj akrečný disk. Časť materiálu mohli pozorovať aj nad jej pólom. Pozorovaný materiál bol prvým fyzickým dôkazom, ktorý mohli vedci pozorovať.
Obrovská gravitačná sila
Tím astronómov je presvedčený, že pozorovaná supermasívna čierna diera je otočená pólom ku nám. Ak by nebola, pravdepodobne by nedokázali zachytiť röntgenové emisie z akrečného disku. Ďalším dôvodom je svetelné spektrum natiahnutého materiálu, ktoré by ukrývalo viac informácií. Na mysli majú hlavne Dopplerov efekt, ktorý by sa prejavil v prípade, že by sa tím pozeral na rotujúci disk. Dopplerov efekt je jav, kedy dochádza ku zmene vlnovej dĺžky elektromagnetických vĺn, alebo akustických vĺn. Tento efekt je vyvolaný relatívnym pohybom zdroja žiarenia a pozorovateľa.
Neprehliadni
Zaujímavosťou je, že v marci sa inému tímu astronómov podarilo nahliadnuť aj do nášho galaktického jadra, kde sa nachádza supermasívna čierna diera Sagittarius A*. V jadre galaxie sa nachádza obrovské množstvo hviezd, no jedna z nich, hviezda S50, je špeciálna. Vedci dokázali pozorovať, ako je táto hviezda ovplyvňovaná obrovskou gravitáciou supermasívnej čiernej diery.
V posledných rokoch sa vedcom podarilo výrazne rozšíriť chápanie extrémneho javu špagetifikácie a postupne sa aj táto záhada odkrýva.
Komentáre