Astronaut na ISS zachytil úžasný obraz masívnej lebky vykúkajúcej zo sopečnej jamy na Zemi

NASA zverejnila fotografiu, ktorá zachytáva úkaz, ktorý pripomína lebku, ktorá vykúka zo Zeme. Na snímke je zachytená 1 000 metrov hlboká sopečná jama v oblasti známej ako Trou au Natron.

ISS fotografia lebky
Zdroj: Dima Zel / Shutterstock.com a Nenadmil / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Väčšinou, keď sa pozeráme na fotografie, ktoré vznikli vo vesmíre, tak môžeme na nich vidieť rôzne úkazy zo vzdialených planét či objektov, ktorým často dávame iné vlastnosti, aké majú. V minulosti sme mohli vidieť napríklad „kosti“ či „Bigfoota“ na Marse. Samozrejme, išlo len o očný klam, ktorý mal pôvod v netradičnej formácii skál.

Paradoxne, podobné úkazy možno vidieť aj na Zemi. Jednu takúto fotografiu najnovšie zdieľalo observatórium NASA. Na snímke nižšie možno vidieť lebku, ktorá sa pozeráme smerom hore k hviezdam.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozrite sa na lebku, ktorá sa zo sopečnej jamy pozerá smerom hore

Na snímke nižšie, ktorá pripomína lebku, môžeme vidieť 1 000 metrov hlbokú sopečnú jamu v oblasti známej ako Trou au Natron, ktorá sa nachádza uprostred Čadu v saharskej púšti. Priemer kaldery je 6–8 kilometrov. Kedy presne ale tento úkaz vznikol, nie je dnes jasné.

„Zhora vyzerá ako strašidelná tvár, ktorá na vás hľadí“, opisuje fotografiu NASA.

Fotografiu nižšie zachytil astronaut na ISS a to ešte 12. februára tohto roka.

„Okraj „tváre“ je čiastočne tvorený tieňmi vrhanými okrajom kaldery – typu sopečného krátera vytvoreného po výbušnej erupcii alebo zrútení povrchu do čiastočne vyprázdnenej magmatickej komory. „Oči“ a „nos“ sú škvárové kužele – strmé kónické kopce postavené okolo sopečných prieduchov. Predpokladá sa, že škvárové šišky sú z geologického hľadiska relatívne mladé, pravdepodobne sa vytvorili v priebehu niekoľkých posledných miliónov rokov a možno až v posledných niekoľkých tisícoch rokov.“, opisuje fotografiu vesmírna agentúra.

NASA ďalej približuje, že okolo „úst“ tváre možno vidieť minerálnu kôru, ktorá vznikla zo soli známej ako natron. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o zmes uhličitanu sodného, hydrogenuhličitanu sodného, chloridu sodného a síranu sodného. Táto soľ vzniká potom, ako sa z bazénov pramenitej vody na povrchu vyparuje para bohatá na minerály.

Zaujímavosťou tejto na Zemi zle prístupnej oblasti je, že v minulosti Trou au Natron bolo vyplnené ľadovcovým jazerom, ktoré bolo hlboké niekoľko stoviek metrov. Jazero bolo plné vody a to ešte približne 14-tisíc rokov dozadu, odhalila analýza vzoriek hornín a fosílií zozbieraných v 60. rokoch minulého storočia. No podľa všetkého voda bola na mieste prítomna ešte dlho predtým. V roku 2015 bola v danej oblasti vedená expedícia výskumníkom Stefanom Kröpelinom. Vedcom sa podarilo v oblasti nájsť skamenené vzorky vodných rias, o ktorých sa predpokladá, že vznikli asi pred 120 000 rokmi.

V každom prípade, toto miesto je pre vedcov stále záhadou, nie je totiž doposiaľ riadne preskúmané a to z viacerých dôvodov. Jednak je ťažko dostupné, tak aj situácia v krajine, kde sa nachádza, nie je ideálna.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre