Asteroid 33 Polyhymnia sa môže skladať z prvkov mimo našej periodickej tabuľky

Asteroid 33 Polyhymnia sa nachádza medzi Marsom a Jupiterom, radí sa medzi tajomné objekty CUDO.

V našej sústave môžu existovať prvky, ktoré ešte nepoznáme
Zdroj: NASA, Pixabay (Elchinator), Úprava: Vosveteit.sk

Asteroidy sa môžu vyznačovať tak vysokou hustotou, že niektorí vedci uvažujú o tom, či neobsahujú prvky ležiace mimo našej periodickej sústavy prvkov. Tieto kompaktné ultrahusté objekty, skrátene CUDO, by mohli mať hustotu vyššiu ako osmium, najhustejší stabilný a prirodzene sa vyskytujúci prvok so 76 protónmi.  

Ako informuje portál IFL Science, asteroid 33 Polyhymnia sa považuje za najlepšieho kandidáta objektu, zloženého z týchto záhadných nových prvkov. Hustota tohto asteroidu je oveľa vyššia než hustota akejkoľvek podobnej hmoty. Výskumníci preto asteroid 33 Polyhymnia klasifikujú ako CUDO s neznámou kompozíciou.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Osmium je najhustejší stabilný prvok, no výskumníci už vytvorili aj prvky s vyššími protónovými číslami. Príkladom môže byť oganesón, ktorý má protónové číslo 118. Výskumníci ho po prvýkrát vytvorili laboratórne v roku 2002. Prvky s najvyššími protónovými číslami zvyknú byť nestabilné, rádioaktívne a majú mimoriadne krátky polčas rozpadu. Oganesón je momentálne najhustejším prvkom v periodickej sústave prvkov.

Výskumníci však vytvorili modely aj ťažších prvkov, na základe ktorých sa pokúšali predpovedať ich vlastnosti. Rovnakú metódu použili aj výskumníci z Arizony vo svojej novej práci. Na pochopenie kompozície asteroidu 33 Polyhymnia použili Thomasov-Fermiho model.  

Ukrýva 33 Polyhymnia doteraz nepoznané prvky?

Keď sa pozreli na všetky prvky periodickej sústavy prvkov, nenašli jediný, ktorý by mal dostatočnú hustotu na to, aby mohol vysvetliť pozorovania asteroidu 33 Polyhymnia.  

“Zistili sme, že prvky na teoretickom “ostrovčeku” jadrovej stability, prvky s protónovým číslom okolo 164, by mohli mať dostatočnú hustotu medzi 36 až 68,4 gramov na centimeter kubický, aby sme ich mohli považovať za kandidátov,” vysvetľuje vedecký tím.  

Autori výskumu vysvetľujú, že ak by sa asteroid z väčšej časti skladal z týchto exotických kovov, potom je možné, že by sme zvláštnu kompozíciu asteroidu 33 Polyhymnia dokázali vysvetliť. Zároveň tvrdia, že ak sú tieto exotické prvky dostatočne stabilné, mohli by existovať v jadrách podobných asteroidov.  

“Všetky mimoriadne nestabilné alebo nepozorované superťažké kovy sme zlúčili dokopy do teoretického prvku, ktorý sme nazvali jednoducho unobtainium (pozn. Redakcie: voľný preklad nezískatelnium),” tvrdí jeden z autorov štúdie, Jan Rafelski.  

Asteroid 33 Polyhymnia sa nachádza v hlavnom asteroidovom páse, ktorý sa nachádza medzi Marsom a Jupiterom. Po prvýkrát ju objavil francúzsky astronóm Jean Chacornac 28. Októbra 1854. Pomenoval ju po Polyhymnii, gréckej múze chválospevov. Predpokladá sa, že sa asteroid nachádza na chaotickej obežnej dráhe. Znamená to, že na orbitu asteroidu vplývajú gravitačné sily iných planét a táto obežná dráha sa môže postupne meniť.  

V najbližšom bode k Zemi sa asteroid od nás nachádza 0.91 astronomickej jednotky, čo je o niečo menej ako 150 000 000 kilometrov.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre