Asteroid 2002 AJ129 nás v tomto desaťročí obehne niekoľkokrát: Kedy sa dostane najbližšie?

Astronómovia objavili asteroid v roku 2002 a tvrdia že by mohol pre nás predstavovať riziko, ak sa niečo zmení.

Asteroid 2019 OK prekvapil vedcov až keď bol hneď vedľa nás
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Minulý rok americká NASA odštartovala misiu DART, prvú testovaciu misiu v odbore takzvanej planetárnej ochrany. Pred 66-miliónm rokov do Zeme vrazil obrovský asteroid, ktorý z povrchu planéty vyhladil väčšinu života a ak by sa takáto situácia zopakovala, ľudstvo by sa muselo vysporiadať s problémom obrovských rozmerov.

Našťastie sa vedcom podarilo dokázať, že v prípade potreby si dokážeme poradiť aj s takýmto problémom, no potrebujeme o ňom vedieť v dostatočnom čase v predstihu. Misia DART úspešne zmenila obežnú dráhu približne 170 metrov širokého asteroidu Dimorphos. 10. marca sme informovali, že vesmírne agentúry momentálne veľmi prísnym okom monitorujú asteroid 2023 DW, ktorý by sa mohol o 23 rokov ocitnúť na kolíznom kurze so Zemou. Asteroid má priemer približne 50 metrov, čo by síce nespôsobilo globálnu katastrofu, no zasiahnutá oblasť by bola ako po dopade atómovej bomby.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Americká NASA tvrdí, že šance na kolíziu sú 0,18%. Hoci to neznie ako veľa, ak by nás asteroid 2023 DW v roku 2046 minul, nebudeme ešte za vodou. Na škále Torino, ktorá spája riziko kolízie a vzniknuté škody, sa tento asteroid umiestňuje na úrovni 1 z 10, čo tiež nie je dôvodom pre obavy. Nutné je však podotknúť, že 2023 DW je momentálne jediným asteroidom, ktorý má šancu na kolíziu so Zemou vyššiu ako 0%.

Ďalšie rizikové objekty

V roku 2018 okolo nás preletel asteroid 2002 AJ129, ktorý nás síce v tom čase minul, no ako vysvetľuje portál IFL Science, asteroid sa ešte vráti. Do roku 2032 Zem minie „o vlások“ ešte niekoľkokrát. Potom preletí okolo Venuše a následne okolo Merkúru. Počas najbližšieho preletu bude vzdialený od Zeme 680-tisíc kilometrov, čo je dvojnásobná vzdialenosť Mesiaca od našej planéty. Tento prelet sa však odohrá až v ďalekej budúcnosti, v roku 2172.

2002 AJ129 objavili vedci v roku 2002 a radí sa do skupiny asteroidov s názvom Apollo. Ide o objekty, ktoré pravidelne prelietajú okolo našej planéty. V skupine Apollo sa momentálne nachádza viac ako 8-tisíc objektov. Asteroid 2002 AJ129 je z nich najväčší. Jeho priemer sa pohybuje od 500 metrov až cez kilometer. Označuje sa preto ako potenciálne rizikový a ak by sa niekedy s našou planétou zrazil, spôsobil by výrazné škody. Stále však nie také, ako asteroid Chixulub, ktorý do planéty vrazil pred 66-miliónmi rokov.

Momentálne neexituje šanca, že by sa s nami tento asteroid zrazil. Ako však astronómovia dodávajú, hocičo sa môže zmeniť a v budúcnosti by mohol pre nás predstavovať reálne riziko vplyvom nejakej neočakávanej udalosti. Ak by sa tak stalo, potom ho budú musieť vedci odkloniť rovnako, ako odklonili asteroid počas misie DART. Výsledky dokázali že to ide, no odkloniť kilometer široký asteroid bude rozhodne o niečo väčšia výzva.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre