Archeológovia natrafili na najstarší prípad zajatého primáta v histórii: Táto opica slúžila ako dôležitý diplomatický dar

Vedci na archeologickom nálezisku Teotihuacán našli ostatky pravdepodobne prvého primáta, akého naši predkovia chovali v zajatí.

Archeológovia natrafili na prvý prípad zajatého zvieraťa v histórii
Zdroj: University of California, Riverside

Výskumníci z University of California, Riverside vo svojej novej práci opisujú objav pavučiaka, opice, ktorá je nielen prvým objavom primáta v zajatí, ale aj prvou zámkou diplomacie medzi domorodými kmeňmi v Amerike. Pozostatky opice sú staré približne 1700 rokov.

Tieto významné ostatky objavili na archeologickom nálezisku Teotihuacán v dnešnom Mexiku. Spolu s nimi sa objavili aj ostatky ďalších živočíchov, rovnako ako aj tisíce úlomkov mayských nástenných malieb a keramiky. Ostatky opice sa považujú za prvý prípad držania primáta v zajatí v ľudskej histórii. Zviera podľa teórie slúžilo ako dar počas diplomatického jednania medzi Maymi a mestom Teotihuacán.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nové dôkazy zároveň ponúkajú iný obraz o tom, čo sa dialo v minulosti medzi domorodými obyvateľmi Ameriky. Predpokladalo sa že Mayovia neboli v oblasti Teotihuacán vítaní, no tento dar nasvedčuje tomu, že sa medzi týmito dvoma populáciami odohrávala istá forma diplomacie.

„Teotihuacán bolo miesto, kde sa schádzali všetci ľudia. Obchodovali so surovinami, majetkom, či ideami. Považujeme to za miesto inovácie. Objav pavučiaka na tomto mieste je znamením interakcií medzi Mayskými lídrami a týmto miestom a populáciou,“ vysvetľuje Saburo Sugiyama, spoluautor štúdie.

Vzácny dar

Výskumníci použili niekoľko vedeckých metód na to, aby lepšie popísali život opice, ktorá bola podľa všetkého samicou. Počas výskumu využili odbory Zooarcheológie, izotopickej analýzy, analýzy prastarej DNA, paleobotaniku a uhlíkové datovanie. Na základe toho zistili že samica pavučiaka bola v čase smrti stará približne 5 až 8 rokov.

Kostra pavučiaka obklopená jedinečnými artefaktmi sa nachádza vedľa ďalších zvierat. Archeológom sa podarilo objaviť nádherné figuríny z nefritu, množstvo artefaktov z ulít, či obsidiánové hroty. Všetky objavené artefakty súhlasia s teóriou, že sa na tomto mieste vykonávali obety. Domorodí obyvatelia Ameriky totiž verili v obetovanie symbolicky mocných zvierat.

Na základe analýzy chrupu pavučiaka vedci usudzujú že tvor jedol prevažne kukuricu a čili papričky. Analýza chemického zloženia kostí výskumníkom ukázala, že opica bola v zajatí minimálne dva roky. Predtým žila vo vlhkom prostredí a živila sa hlavne rastlinami a korienkami.

Nález kostí opičiaka vedcom odhaľuje väčšie príbehy tisíce rokov starých spoločenstiev a ponúka im možnosť pochopiť ako medzi sebou mocné kmene nažívali a ako mohla v ich prípade vyzerať diplomacia alebo politické napätie. Na základe toho potom môžu porovnať situáciu dnes a 1700 rokov dozadu.

Teotihuacán bol pomerne silný systém, ktorý sa dokázal udržať viac ako 500 rokov. Vedci sa momentálne pokúšajú zistiť, aké boli jeho silné a slabé stránky a či sú to problémy, ktoré by bolo možné uplatniť aj na dnešnú spoločnosť. Ako uvádzajú autori novej štúdie, z predchádzajúcich civilizácii sa toho môžeme stále veľa naučiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre