Apple to hovorí na rovinu: „Ak chcete túto funkciu, choďte ku konkurencií!“

Šéf divízie ochrany súkromia používateľov v Apple hovorí, že neumožnia inštaláciu aplikácií z iných zdrojov, ako je App Store. Komu sa nepáči, má odísť ku konkurencií.

Google Play a App Store problemove aplikacie
Zdroj: Vosveteit, Google Play, App Store

Apple je dlhodobo pod veľkým tlakom v dôsledku konfliktu so spoločnosťou Epic Games, ktorá sa rozhodla obísť pravidlá obchodu App Store, keď vo svojich aplikáciách nahradila platobné systémy spoločnosti Apple, vlastným riešením. Epic hovorilo o tom, že Apple je „strážcom brány“ pre vstup na trh s operačným systémom iOS pričom spoločnosť dodáva, že ak vývojár neakceptuje „jednostranné podmienky“, tak sa môže s platformou amerického Apple rozlúčiť. Inými slovami, americký Apple údajne krivý trh.

Tento spor vyústil nielen do súdneho sporu, ale aj do veľkého mediálneho humbugu. Mnoho používateľ si v dôsledku sporu začalo viac uvedomovať dôvody vysokých poplatkov za aplikácie, či za služby naprieč aplikáciami. Spoločnosti Epic Games sa totiž podarilo dať do pozornosti veľké transakčné poplatky vo výške 30%  z každej transakcie naprieč iOS. Ide o poplatok, ktorý si Apple strháva z každej platby. Tlak, ktorý vyvinula spoločnosť Epic Games vyústil dokonca do toho, že Apple v nedávnej minulosti deklaroval zníženie poplatkov o polovicu pre časť vývojárov, ktorí nedosahujú tržby 1-milión dolárov ročne.

Apple sa nechystá „otvoriť“ svoju platformu

Apple je však aj naďalej pod tlakom a Epic Games hovorí, že spoločnosť krivý trh. Vyzerá to však tak, že Apple na svojej politike nemieni nič meniť a hodlá sa aj naďalej držať svojej pozície „strážcu“ platformy. Najnovšie portál bgr.com poukazuje na slová Erika Neuenschwandera, hlavy zodpovednej za ochranu súkromia používateľov v Apple. Ten povedal jasne, že inštaláciu aplikácií z iných zdrojov ako je App Store, neumožnia.

Neuenschwander vysvetľuje, že používatelia, ktorí bažia po tejto funkcii, môžu prejsť ku konkurencií. Ďalej dodal, že iOS je platformou, kde používateľ môže mať istotu, že si do svojho zariadenia nenainštalujú škodlivý software na rozdiel od používateľov alternatívnych OS. Dôvodom je práve kontrola nad softwarom, ktorý je dostupným naprieč iOS.

Neuenschwander tiež dodáva, že ak by bolo povolené bočné načítanie softwaru v systéme iOS, zlí aktéri by zvýšili svoje úsilie na oklamanie nič netušiacich používateľov pri sťahovaní škodlivého softvéru. V súvislosti s touto témou určite stojí pripomenúť slová Tima Cooka z pred pád dní, ktorý tvrdí, že na Androide je 45-krát viac škodlivého softwaru, ako v prípade iOS. 

Tak či onak, aký je váš názor na túto tému? Ide podľa vás o správne rozhodnutie spoločnosti Apple, alebo krivý trh, ako hovorí Epic Games?

Komentáre