AppleSpravodajstvoTechnológie

Apple pracuje na kontroverznej funkcii, chce skenovať fotografie v smartfónoch. Prečo tak chce robiť?

Technológia, na ktorej spoločnosť pracuje, je kontroverznou, hoci zámer spoločnosti je vznešený.

Dlhé roky sa spoločnosť Apple profiluje ako jedna zo spoločností, ktorá dbá na súkromie svojich zákazníkov. To je aj jeden z dôvodov, prečo sú mobilné telefóny iPhone, tak populárnymi. Najnovšia funkcia, na ktorej spoločnosť pracuje, je však vcelku kontroverznou hoci úmysel je bezpochyby správnym.

Ako informuje portál Gizmodo, tak Apple pracuje na nástroji, ktorý by bol schopným skenovať fotografie používateľa v zariadeniach spoločnosti. Robiť tak chce prostredníctvom špeciálnej technológie, ktorá sa volá „NeuralHash“. Dôvod, prečo tak chce spoločnosť robiť, je dopomôcť k lepšej identifikácií osôb, ktoré môžu potenciálne zdieľať erotický obsah s deťmi, prípadne ich zneužívať a podobne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kontroverzná technológia

NeuralHash by mal byť AI nástroj, ktorý je schopným identifikovať zhodu medzi fotografiami v smartfóne so známymi materiálmi z CSAM (Child Sexual Abuse Material). Správu o vývoji tejto technológie priniesol známy odborník na bezpečnosť, Matthew Green, docent z inštitútu Johns Hopkins Information Security Institute.

Green v rámci série statusov, ktoré publikoval prostredníctvom sociálnej sieti Twitter napísal, že táto technológia potom, ako deteguje väčší objem podozrivého obsahu tohto typu, tak bude o tom následne notifikovaná spoločnosť Apple. Ďalej však nepribližuje, čo plánuje spoločnosť s touto informáciou robiť. Môžeme však predpokladať, že ju posunie príslušným úradom, ktoré sa touto problematikou zaoberajú.

Green ďalej hovorí, že hoci využitie tejto technológie je vznešené, tak môže byť aj ľahko zneužitou. Argumentuje aj tým, že definície CSAM sú účelovo vágne. Dôvodom je, že ak by definície boli príliš špecifické, tak by stačilo spraviť malú úpravu, napríklad orezať obrázok, aby bol problémový obrázok vyhodnotený ako neproblémový. Inými slovami, existuje riziko, že aj fotografie, ktoré sú v poriadku, budú vyhodnotené ako problémové.

Táto technológia by mala byť prítomnou vo verzii iOS 15, a to ako v smartfónoch, tak aj v počítačoch s macOS. Očakáva sa, že nové verzie operačných systémov budú dostupné niekedy ku koncu roka.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close