Apple má na krku ďalšiu žalobu. Tentokrát za nútené softvérové odmietanie starých nabíjačiek na svojich zariadeniach

apple-iphone-smartphone-desk
Zdroj: Pexels.com

Spoločnosť Apple to v posledných rokoch určite nemá ľahké. Spoločnosť sa prediera viacerými súdnymi procesmi, či už s vládami v niektorých štátoch, s konkurenčnými firmami, alebo jednotlivcami. Najnovšia žaloba bola podaná práve jednotlivcom, konkrétne ženou z americkej Kalifornie Monicou Emerson. To, že bola žaloba podaná jednotlivcom ale vôbec neznižuje možnosť, že spoločnosť Apple má pred sebou naozaj ťažký súdny spor. Monica Emerson svoju žalobu naformulovala naozaj odborne a po jej prečítaní si každý majiteľ iPhonu ihneď spomenie, že sa v podobnej situácii už niekedy určite ocitol.

Odmietanie starých nabíjačiek

Celá žaloba proti spoločnosti Apple je postavená na nútenom odmietaní starých nabíjačiek zariadeniami, ktoré spoločnosť Apple údajne priniesla softvérovou aktualizáciou. Presnejšie, mala tak urobiť v softvérovej aktualizácii ešte v novembri roku 2016, ktorá „bola navrhnutá a naprogramovaná tak, aby od novembra 2016 omietala staré iPhone nabíjačky pre správne nabíjania telefónov.“

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Falošné varovanie

Monica Emerson si v septembri v roku 2016 zakúpila vtedy nový iPhone 7, ktorý pracoval bez akýchkoľvek problémov, podobne ako aj jeho príslušenstvo. Zvrat ale nastal v októbri 2017, kedy sa majiteľka smartfónu začala stretávať s upozornením „toto príslušenstvo nemusí byť podporované“. Práve toto opakujúce sa upozornenie ju donútilo zakúpiť si novú originálnu nabíjačku, z čoho bola znechutená a cítila sa byť podvedená. Majitelia iPhonov iste dobre vedia, že takéto upozornenie sa zobrazuje takmer vždy, ak sa používateľ snaží použiť necertifikovaný nabíjací kábel. Toto upozornenie primárne slúži na to, aby sa predišlo prípadným problémom pri nabíjaní, ako aj ďalším poruchám zariadenia.

Žalobkyňa tvrdí, že toto upozornenie prinútilo nie len ju, ale aj tisícky ďalších zákazníkov k tomu, aby si zakúpili nové nabíjačky v celkovej hodnote zhruba 5 miliónov dolárov. V dôsledku toho žaluje spoločnosť Apple o náhradu škody, pričom spoločnosť obvinila z falošnej reklamy, nekalých obchodných praktík, podvodov a iných porušení kalifornských zákonov.

Žaloba nemusí byť relevantná

I keď by sa nejednalo o prvú nekalú praktiku zo strany spoločnosti Apple, žalobkyňa určite vyhraté nemá. Systém upozornenie na nepodporovaný kábel zobrazuje aj pri bežných chybách, ktoré môžu nastať v akejkoľvek situácií – napríklad zašpinený Lightning konektor. Sťažností na časté vykazovanie tohto upozornenia aj v prípade použitia certifikovanej nabíjačky bolo za celé obdobie naozaj mnoho a tak sa nedá vylúčiť žiadna možnosť. Celý prípad je ešte len na začiatku a aktuálne sa ním zaoberajú okresné súdy v centrálnej Kalifornii.

Zdroj: gizchina.com, úvodný obrázok (Pexels)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre