Android 13 prinesie do popredia užitočnú, no donedávna schovanú funkciu. Využijete ju?

Nová verzia operačného systému Android 13 dostáva do popredia mimoriadne užitočnú funkciu, ktorá až doteraz ostávala poriadne skrytá.

Android 13
Zdroj: Google

Možno ste o tom doposiaľ nevedeli, no zariadenia Android už dlhú dobu ponúkajú možnosť pridať do zariadenia nového používateľa. S príchodom novej verzie Android 13 sa táto funkcia dostane do popredia a prepínanie medzi niekoľkými užívateľmi sa stane otázkou niekoľkých sekúnd.

Funkcia by sa mala podľa portálu xda-developers.com objaviť priamo na obrazovke uzamknutia. Túto funkciu získali zariadenia už v roku 2014 s príchodom verzie Lollipop. Hlavným dôvodom, prečo túto funkciu využívať je osobitné ukladanie používateľských dát. To znamená, že ak smartfón alebo tablet, používa ešte ďalšia osoba, všetky údaje sa uložia zvlášť budú uzamknuté heslom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak chcete zmeniť používateľa vo verzii Android 12 alebo v nižšej verzii Androidu, musíte ísť cez nastavenia a následne krkolomným procesom prepnúť používateľa. Nová verzia OS tento problém rieši a riešenie si „požičiava“ od iných operačných systémov, napríklad Windowsu. Možnosť výberu používateľa sa teda objavuje rovno na prvej obrazovke. Okrem založených profilov sa tu objaví aj možnosť hosťovského profilu, ktorá je na nezaplatenie v prípade, keď musíte zveriť svoj smartfón do rúk niekoho iného.

Nedávno vydala spoločnosť Google skúšobnú verziu Android 13 na svoje zariadenia Pixel. Hoci nie je táto funkcia normálne prístupná, recenzentom z portálu Esper sa ju podarilo zapnúť.

Android 13_prepinanie pouzivatelov
Zdroj: Esper

Objaví sa táto funkcia aj na smartfónoch?

Je otázne, či Google nakoniec sprístupní funkciu aj na smartfónoch. Mobilné zariadenia vo väčšine prípadov využíva len jedna osoba a zriedkakedy sa dostávajú do rúk niekoho iného. Čo sa týka tabletov tomu tak však nie je a v tomto prípade, by mohlo ísť o ďalšiu užitočnú funkciu. Zmien sa má dočkať aj režim pre hosťa a pri jeho zakladaní už bude môcť užívateľ inštalovať aplikácie.

Presnejšie sa mu zobrazí zoznam aplikácií a z neho si môže jednoducho nainštalovať to, čo potrebuje. Dáta medzi jednotlivými profilmi sa ale nebudú zdieľať. Užívatelia sa budú musieť v hosťovskom móde prihlasovať do jednotlivých nainštalovaných aplikácií.

S príchodom Android 13 sa môžeme tešiť aj na ďalšie život zľahčujúce vychytávky. Podľa predbežných správ sa zdá, že sa po novom bude s otočením zariadenia otáčať aj obrazovka uzamknutia. V tomto prípade ale ide o funkciu, ktorú uvidíme len na väčších zariadeniach. Operačný systém Android ponúka možnosť rotácie obrazovky uzamknutia už niekoľko rokov, no v základných nastaveniach nájdete túto funkciu vždy vypnutú.

Nová verzia Androidu prichádza aj s bezpečnostnými vylepšeniami, novými ikonami, ale aj novým dizajnom pre aplikáciu prehrávania médií. Po novom ponúka aj možnosť automatického vymazávania skopírovaných súborov, rovnako ako klávesnica Gboard. Výhodou Android 13 je, že si viete sami nastaviť, po akom čase sa skopírovaný text, alebo obrázok vymaže z pamäte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre