ANDROIDSpravodajstvo

Android 12: Kedy môžeme očakávať, že bude uvoľnený zo strany Google? Takýto je predpoklad!

Hoci neexistujú žiadne oficiálne pravidlá, tak pohľad do minulosti nám dáva ako takú predstavu, kedy bude Android 12 dostupným pre výrobcov smartfónov.

Android 12 je aktuálne medzi používateľmi Android smartfónov horúcou témou. Dôvodom je, že pred niekoľkými dňami, spoločnosť Google uvoľnila prvý náhľad pre vývojárov, ktorý odhalil hŕstku nových funkcionalít. Napríklad sme mohli čítať o novom spôsobe otáčania obrazovky založenom na AI algoritme, ďalej o automatickom prispôsobení farebnosti rozhrania systému v závislosti od predvolenej tapety a o ďalších funkciách, ktorých je vcelku veľa. Okrem iného sa spomínal aj vzhľad pripravovaného Androidu, ktorý bude vo veľkej miere prekopaným.

Otázkou je, kedy bude nový Android 12 dostupným pre širokú verejnosť? Tu treba brať do úvahy dve veci, jednou z nich je samotné uvoľnenie Androidu pre výrobcov smartfónov, a druhou je samotná adaptácia nového OS výrobcami vo svojich zariadeniach.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kedy Google uvoľní Android 12?

Kedy Google uvoľní Android 12? Ide o otázku, na ktorú nemáme celkom presnú odpoveď. Na druhej strane sa však môžeme pozrieť do minulosti, ktorá nám vie ako tak priniesť odpoveď na túto otázku. Dôvodom je, že tieto udalosti sa každoročne opakujú približne v rovnakých časových intervaloch.

Pri pohľade do minulosti posledné dve verzie Androidu boli uvoľnené v prvej polovici septembra. Konkrétne 3. a 8. septembra. V prípade verzie Androidu 9, Google ho uvoľnil v auguste. Môžeme tak predpokladať, že aj Android 12 bude oficiálne predstavený približne v rovnakom termíny (+/- niekoľko dní).

Očakáva sa, že predstaveniu novej verzie operačného systému bude ešte predchádzať uvoľnenie BETA verzia Androidu 12. Malo by sa tak stať počas udalosti Google I/O developer conference, ktorá sa pravidelne koná v priebehu mája (pozn. redakcie: minulý rok bola z dôvodu pandémie zrušenou).

Rovnako pri pohľade na aktuálne uvoľnený prvý náhľad, tak aj predošlé verzie Androidu tohto typu boli uvoľnené v priebehu februára. Inými slovami, nič nenasvedčuje tomu, že v prípade Androidu 12 bude situácia odlišnou. 

Pre ktoré smartfóny bude dostupný a kedy?

To je otázka, na ktorú dnes nemáme odpoveď. Dôvodom je, že to už nie je v rukách spoločnosti Google, ale v rukách výrobcov smartfónov. Tí hlavní však z pravidla ponúkajú softwarovú podporuje pre svoje smartfóny po dobu 2, nanajvýš 3 rokov. Znamená, že výrobcovia do svojich smartfónov prinášajú 2 až 3 veľké aktualizácie operačného systému. Hovoríme konkrétne o výrobcoch ako Xiaomi, Samsung, či Huawei (ktorý je v súčasnosti veľkým otáznikom z dôvodu pretrvávajúcich sankcií a vývoja vlastného operačného systému HarmonyOS).

Čo sa týka rýchlosti adaptácie nových verzií Androidu výrobcami smartfónov, tak tu nie sú rovnako žiadne oficiálne pravidlá. Pri pohľade do minulosti lídrom v tejto oblasti je Nokia. Avšak ani ďalší technologickí giganti na čele so Samsungom, či Xiaomi si nevedú zle. Rovnako však treba povedať, že na rýchlosť uvoľnenia novej verzie OS vplýva aj cena zariadenia a preto nám dovoľte dať vám do pozornosti analýzu, ktorá sa v minulosti venovala tejto téme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close