ANDROIDSpravodajstvo

Android 11: Začali sa objavovať prvé informácie ohľadne nových funkcií v ďalšej veľkej aktualizácii Androidu

Hoci väčšina z nás ešte len čaká na Android 10, tak aj napriek tomu sa začali objavovať prvé informácie naznačujúce nové funkcie Androidu 11.

Hoci Android 10 bol predstavený len 3 mesiace dozadu, a  väčšina z nás ho ešte nemá k dispozícii, tak aj napriek tomu sa objavujú prvé informácie, ktoré hovoria o nových funkcionalitách pripravovaného Androide 11. Upozorňuje na ne portál androidpit.com.

Kedy môžeme očakávať novú verziu Androidu 11?

Je ťažké dnes odhadovať, kedy bude dostupná nová verzia Androidu. Ale na základe skúseností z minulosti, môžeme predpokladať, že počas mája 2020 spoločnosť Google predstaví BETA verziu Androidu 11 (pozn. redakcie: pravdepodobne počas udalosti Google I/O). Následne by ju mala spoločnosť sprístupniť pre vývojárov, a niekedy koncom septembra môžeme očakávať jej verejné uvoľnenie. Následne budú jednotliví výrobcovia smartfónov implementovať nový Android do svojich zariadení.

Očakávané funkcie v Androide 11 (R)

Vráťme sa však späť k téme, a tou sú nové funkcie. Podľa aktuálne dostupných správ, by sme sa mohli dočkať funkcií, ako sú Scoped Storage, Airplane Bluetooth mód,  funkciu Rozšírených screenshotov a možnosť načasovania zapínania a vypínania Tmavého režimu.

Scoped Storage

Funkcia Scoped Storage sa mala pôvodne objaviť ešte v Androide 10, bohužiaľ, nestalo sa tak. Spoločnosť túto funkciu odsunula na neskôr. Ide o funkciu, ktorá optimalizuje rýchlosť načítania dát z pamäte smartfónu. Čo to však znamená v praxi? V zjednodušenej podobe, môžeme túto funkciu opísať ako proces vytvorenia „druhého priečinku“ s dátami určeného pre súbory vytvárané aplikáciami. Z tohto miesta by aplikácie mali byť schopné čítať a prepisovať súbory bez toho, aby musel užívateľ dávať k tomu súhlas. Treba ešte spomenúť, že tento priestor nemá byť prístupný všetkým externým aplikáciám, ale len konkrétnej aplikácii, ktorá pracuje so súbormi. Jednou z výhod má byť lepšie zabezpečenie súkromia, vrátane zrýchlenia procesu čítania súborov.

Nový Bluetooth mód

Jednou z noviniek v novom Androide 11 by mala byť funkcia, že pri zapnutí režimu Lietadla sa automaticky nevypne Bluetooth. Hoci sa nejde o  prelomovú funkciu, ale aj napriek tomu určite  poteší tých, ktorí často cestujú.

Rozšírené screenshoty

Rozšírené screenshoty majú byť jednou z ďalších nových funkcií. Vo svojej podstate majú priniesť možnosť zachytenia obrazovky aj v častiach, ktoré nie sú viditeľné. Dostupnosť tejto funkcie potvrdil aj Dave Burke, jeden z vývojárov spoločnosti Google.

Tmavý režim s  novými možnosťami prispôsobenia

Hoci spoločnosť Google v  rámci Androidu 10 sprístupnila nový Tmavý režim, avšak nie so všetkými funkciami, ktoré boli dostupné v rámci BETA testovania. Jednou z nich je aj automatické nastavenie času zapínania a vypínania Tmavého režimu. Portál xda-developers.com upozorňuje na to, že v rámci programu Google Issue Tracker sa objavila informácia, ktorá hovorí, že táto funkcia bude dostupná až v Androide 11. Portál sa odvoláva na slová Chris Banes, developera, ktorý spolupracuje s vývojárskym tímom spoločnosti Google.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close