Android 10 je aktuálne najrýchlejšie distribuujúcou sa verziou Androidu

Hoci Android 10 je distribuovaný vcelku rýchlo, tak aj napriek tomu ho mnohí z nás ešte stále nemajú

Android 10 (1)
Zdroj: Vosveteit.sk

Hoci Android je najrozšírenejším operačným systémom  na svete, tak určite nepatrí medzi tie, ktoré sú najrýchlejšie distribuované koncovým zákazníkom. V tejto oblasti jednoznačne dominuje konkurenčná platforma iOS. Dôvodom prečo je tomu tak je, že existuje extrémne veľké množstvo zariadení, pričom pre každý jeden smartfón, prípadne tablet, či iné zariadenie, je potrebné operačný systém prispôsobiť. Spoločnosť Google sa snaží však s týmto už niekoľko rokov bojovať. Najnovšie zdieľala blog, v rámci ktorého hovorí o výsledkoch ich úsilia  v tejto oblasti.

Android 10 bol pôvodne predstavený 3. septembra 2019, pričom išlo už o 17 verziu operačného systému. Podľa očakávania bol bleskovo distribuovaný do telefónov spoločnosti Pixel a zariadení z programu Google One. Neskôr bol distribuovaný aj pre ďalšie modely. Druhým dychom však treba dodať, že v súčasnosti ho mnoho zariadení ešte nemá k dispozícii, hoci sú na zozname smartfónov, ktoré by ho mali dostať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Android 10 je najrýchlejšie distribuujúcim Androidom

Google hovorí, že  Android 10 do 5 mesiacoch od oficiálneho predstavenia bol dostupný už na 100-miliónoch smartfónov, čo predstavuje približne o 28% rýchlejšiu distribúciu, ako tomu bolo v prípade Androidu 9 Pie. Nižšie na grafe si môžete pozrieť rýchlosť adaptácie posledných verzií Androidu.

Android 10_rychlost distribucie v porovnani s ostatnymi verziami Androidu
Zdroj: Google blog

Google ďalej prezrádza, že s príchodom Androidu 11, by jeho distribúcia mala byť rovnako rýchlou, ak nie rýchlejšou. Spoločnosť hovorí, že aktuálne oficiálne pracuje so 7 OEM partnermi v rámci programu Developer Preview, s ktorými aktívna pracuje na vývoji operačného systému. V súčasnosti je vývojárska verzia oficiálne dostupná pre 13 smartfónov partnerov spoločnosti.

Google ďalej v rámci blogu hovorí, že v priebehu posledných rokov sa im podarilo zrýchliť distribúciu nových verzií Androidu hlavne vďaka programu Project Treble, v dôsledku ktorého došlo k zrýchleniu distribúcie Androidu 9 Pie 2,5-násobne rýchlejšie, ako to bolo v prípade predošlej verzie OS. Čo sa však zmenilo v porovnaní s minulosťou? Google začal v Androide Pie zverejňovať Generic System Images (GIS), vďaka čomu mohli vývojári testovať kompatibilitu softwaru na reálnom hardvéri. Okrem toho v rámci Project Treble Google moduloval jadro operačného systému Android oddelené od úprav OEM výrobcov. Zároveň Google začal efektívnejšie spolupracovať s hlavnými partnermi v spojitosti s vývojárskymi verziami operačného systému, v dôsledku ktorého došlo napríklad k 1,5-násobne rýchlejšej adaptácii Androidu 10.

Android 10: Takto vyzerá aktuálny zoznam smartfónov, pre ktoré je dostupný najnovší Android

Mimochodom, posledné správy hovoria, že stabilná verzia Androidu 11 by mohol byť oficiálne predstavená v priebehu prvej polovice septembra.

via gsmarene

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre