SpravodajstvoVeda a výskum

Americký fyzik prišiel s radikálnym nápadom. Navrhol motor, ktorý dokáže pohnúť s našim Slnkom

Hviezdny motor, by nás v budúcnosti mohol zachrániť pred katastrofálnou udalosťou. Jedná sa o radikálny nápad amerického fyzika Matthewa Caplana.

Existuje veľké množstvo teórií, polemizujúcich o možnom cestovaní vesmírom, avšak nedávno prišiel vedec, menom Matthew Caplan, s novým, radikálnym nápadom. Navrhol postavenie motora, ktorý by mal silu presúvať celú našu Slnečnú sústavu naprieč kozmickým priestorom.

Gigantický motor by mal dať ľudstvu možnosť uniknúť možnej katastrofickej udalosti. Po jeho vynálezcovi nesie názov Caplanova tryska a na svoj chod by mala používať energiu zo Slnka. V prípade asteroidovej sprchy, alebo supernove, ktorá by nás mohla ohroziť, dokážeme presunúť celú našu sústavu niekam inam.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Je pravda, že vďaka modernej technológii dokážeme tieto kozmické udalosti predpovedať stovky až tisíce rokov dopredu, momentálne ich však nedokážeme nijak zvrátiť. Avšak mali by sme dosť času na zostrojenie „hviezdneho motora“.

Ten by mal pomocou elektromagnetických polí zbierať vodík a hélium zo slnečného vetra, čo by používal ako palivo. Zariadenie by malo dve trysky. Jedna by bola poháňaná héliom, prechádzajúcim cez fúzny reaktor, čím by vznikol prúd rádioaktívneho kyslíku. Ten by poháňal motor dopredu. Ďalší prúd by používal vodík na udržanie si vzdialenosti od Slnka, čím by tlačil našu hviezdu ďalej.

Caplanova tryska je sľubným nápadom z dôvodu, že ako jediné zariadenie, by bolo schopné posúvať sústavu preč takou rýchlosťou, aby sme dokázali supernove uniknúť. Predošlé návrhy na podobný typ motoru boli príliš pomalé.

Jedným s tých nápadov bol aj Shkadova tryska. Jedná sa v podstate o obrovské zrkadlo, ktoré by odrážalo fotóny (pozn. redakcie: častice svetla) do jedného smeru, čo by zapríčinilo pohyb hviezdy. Tento nápad však umožňoval cestovať vesmírom iba do jedného smeru.

Ak by ľudstvo potrebovalo v budúcnosti presunúť celú Slnečnú sústavu preč, zatiaľ je najvhodnejším kandidátom práve Caplanova tryska. Momentálne sa nachádza v štádiu, kedy vedci potvrdili, že zariadenie dokáže reálne fungovať, čiže tak skoro ju zatiaľ neuvidíme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close