Americké námorníctvo plánuje otestovať mikrovlnnú zbraň. Má ísť o revolúciu v zbrojnom priemysle!

Nový zbraňový systém by bol určený primárne proti dronom a balistickým raketám.

Americké námorníctvo otestuje vysokovýkonnú mikrovlnnú zbraň
Zdroj: AI, Vosveteit.sk

Americké námorníctvo plánuje do roku 2026 otestovať jeden z prototypov mikrovlnnej zbrane. Ide o projekt METEOR, ktorý vyvíja zbraňový systém na princípe mierenej energie, informuje portál U.S. Naval Institute.

Systém METEOR poskytne bojovým lodiam ďaleký dostrel a mimoriadne nízke náklady na strelu. Zároveň pôjde o prvú vysokoenergetickú mikrovlnnú zbraň pre námorníctvo a vzdušné sily. Mikrovlnná zbraň si má poradiť hlavne s nepriateľskými dronmi.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Medzi cielené energetické zbraňové systémy patrí napríklad aj laserová zbraň, ktorú vyvíja viacero krajín. Na rozdiel od laserovej zbrane funguje METEOR na inom princípe. Namiesto sústredeného laserového lúča zbraň použije mikrovlny na zneškodnenie elektroniky v nepriateľskom systéme. Námorníctvo verí, že táto zbraň ponúkne možnosť efektívnej obrany nielen pred dronmi, ale aj balistickými raketami, napríklad tými, ktoré má v arzenáli Čína.  

“Námorné sily momentálne trpia nedostatkom odolných obranných možností voči protilodným balistickým raketám. Tento problém je výraznejší v Indo-Pacifickej oblasti kvôli veľkým geografickým vzdialenostiam, veľkosťou lodných zásobníkov a akciami nepriateľa,” píše sa v dokumentoch amerického námorníctva.  

Americké námorníctvo má ešte jeden samostatne dotovaný projekt METEOR. Tento projekt sa zameriava na urýchlenie vývoja nových technológií, ktoré by dokázali vyriešiť problém s neefektívnou obranou proti balistickým raketám v oblasti Tichého oceánu. Mikrovlnné systémy však nájdu svoje využitie aj v iných oblastiach, napríklad v Červenom mori alebo Indickom oceáne. Tam sú zas primárnou hrozbou drony.

Laserové a mikrovlnné zbrane

Na budúci rok americké námorníctvo vykoná sériu testov, ktoré odskúšajú niekoľko rôznych podsystémov mikrovlnnej zbrane. Počas testovacieho obdobia námorníctvo upraví dizajn zbrane na základe poznatkov získaných z testov. Skúšobná doba zároveň poslúži na prípravu zbrane pre integráciu s lodnými systémami. Jedným z testov bude aj meranie elektromagnetických ruchov. Námorníctvo musí nájsť vhodné miesto pre mikrovlnnú zbraň, kde nebude robiť problémy iným lodným senzorom a systémov.  

Po ukončení testov námorníctvo vyskúša mikrovlnnú zbraň v realistických testovacích podmienkach. Popri mikrovlnnej zbrani plánuje námorníctvo otestovať aj 300 kW vysokoenergetický laserový systém HELCAP. Námorníctvo momentálne používa dva odlišné laserové zbraňové systémy.  

Prvým je 150 kW Mk 2 Mod 0 laserová zbraň. Tá sa nachádza na palube lode USS Portland. Druhou laserovou zbraňou je 60 kW HELIOS. Táto zbraň sa nachádza na palube lode USS Preble. Popri tom má americké námorníctvo aj osem systémov ODIN. V tomto prípade ale nejde o zbraň, ale o špionážny nástroj určený na drony.  

Laserové zbrane nefungujú tak, ako to vyobrazujú sci-fi filmy. V skutočnosti je strela neviditeľná pre ľudské oko. Laserové zbrane vypália do svojho cieľa dieru a poškodia kritické komponenty drona alebo rakety. Ich výhodou je, že pokiaľ má loď elektrinu, munícia laserovej zbrane je prakticky neobmedzená.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre