Americké námorníctvo demonštrovalo svoj laserový systém, ktorý má slúžiť ako obrana pred potenciálnymi hrozbami

Nové zbraňové systémy majú slúžiť ako ochrana pred potenciálnymi hrozbami

demonstracia lasera americka armada
Zdroj: U.S. Pacific Fleet (Facebook)

Počas armádneho testu v tichom oceáne sa podarilo lodi amerického námorníctva zneškodniť letiaci dron laserovou zbraňou.

USS Portland demonštrovala svoj laserový systém proti bezpilotnému dronu, počas ukážky vysokoenergetickej zbrane minulý týždeň. Vykonaním týchto testov získa armáda väčší prehľad o schopnostiach ich nového laserového systému, ktorý má slúžiť ako obrana pred potenciálnymi hrozbami. Píše o tom portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Zbraňové systémy lode USS Portland poslúžia účelom amerického námorníctva a vydláždia cestu pre budúce zbraňové systémy. Pokročilými schopnosťami našej lode zároveň meníme to, ako bude vojna na mori v budúcnosti vyzerať,“ vyjadril sa kapitán Karrey Sanders v tlačovej správe.

Podľa námorníctva je laserový systém vyvíjaný kvôli neustále narastajúcemu počtu hrozieb. Tie zahŕňajú drony, malé lode a iné prieskumné systémy. Námorníctvo tiež demonštrovalo iné laserové technológie, medzi ktoré sa radí 30-kilowattový laserový zbraňový systém na palube lodi USS Ponce. Okrem odrazenia dronov námorníctvo dúfa, že ich lasery ochránia aj pred raketami dlhého doletu. Rakety, ktorými je vybavená napríklad Čína majú väčší dosah ako stíhače, či rakety, ktoré sa nachádzajú na americkej lodi typu carrier.

Čínske pozemné rakety by mohli prekonať schopnosti amerických lodí, ktoré majú obmedzený počet rakiet a preto zvolili možnosť používať laser. Na rozdiel od námorníctva, americká armáda vyvíja svoj vlastný druh lasera, IFPC-HEL (Pozn. redakcie: Indirect Fires Protection Capability-High Energy Laser), ktorý má silu až 300 kilowattov. Ten by mal slúžiť na obranu proti raketám, delostrelectvu, či mínometom.

USS Portland LWSD test

Watch as USS Portland – LPD 27 conducts a successful Laser Weapon System Demonstrator (LWSD) test and disables an unmanned aerial vehicle in the first system-level implementation of a high-energy class solid-state laser. #NavyInnovates📰 https://www.cpf.navy.mil/news.aspx/130628

Zveřejnil(a) U.S. Pacific Fleet dne Pátek 22. května 2020

 

„Za cenu jedného galónu dieselového paliva ponúkame námorníctvu presný obranný nástroj, ktorý ochráni nie len samotných námorníkov, ale aj peňaženku námorníctva,“ vyjadril sa vedúci programu Guy Renard.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre