Americká NASA zverejnila ďalšie zábery z roveru Perseverance po pristátí na Marse

Medzi nimi nájdete aj naozaj pozoruhodnú fotografiu, kedy ešte rover visel na pristávacom module.

Perseverance
Zdroj: NASA

Nedávno sme mohli byť svedkami pristátia misie Perseverance, ktorá priniesla na povrch Marsu doteraz najvyspelejší rover. Misia bude hľadať na červenej planéte stopy života a pomôže jej aj prvý dron, ktorý ľudstvo poslalo na inú planétu.

Portál IFLScience píše, že misia Perseverance je najmodernejšou a najambicióznejšou misiou amerického vesmírneho programu. Po piatich minútach od pristátia začala sonda posielať prvé fotografie červenej planéty. Rover pristál v kráteri Jezero, ktorí vedci považujú za pozostatok dávneho jazera a riečnej delty. Ak sa na Marse niekedy v minulosti nachádzal život, vedci veria že by ho mohli nájsť práve tam. Perseverance je zároveň vybavený špičkovými vedeckými nástroji, ktoré budú nasledujúce dva roky skúmať povrch červenej planéty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Okrem toho je rover vybavený 23 kamerami, ktoré začali zachytávať okolie krátko po pristátí. Je možné, že prvú fotografiu ste už videli (pozn. redakcie: ide o titulnú fotografiu článku). Ide o záber spredu rovera, ktorý zachytáva relatívne rovnú oblasť a aj tieň roveru Perseverance. Objavili sa však aj ďalšie fotografie. Druhá je veľmi podobná, ale zachytáva zadok rovera.

Tím americkej vesmírnej agentúry už netrpezlivo očakáva prvé fotografie s vysokým rozlíšením. Od zverejnenia prvej fotografie však NASA publikovala prostredníctvom svojho Twitter účtu ďalšie. Môžeme vidieť dychberúcu fotografiu rovera tesne pred pristátím, kedy ešte visel za káble z pristávacieho modulu.

Ďalšie fotografie

To však nie je všetko. Americká NASA pokračovala so zverejňovaním fotografií, a tak môžeme vidieť detail na koleso rovera a časť marťanskej pôdy.

Zároveň sa objavila detailnejšia fotografia, ktorá zachytáva oblasť, kde rover pristál. Postupom času však môžeme očakávať viac úžasných záberov, ale aj prvé zvuky červenej planéty.

Tie budú zachytené prostredníctvom mikrofónu, ktorý si sonda nesie so sebou. Skutočná misia roveru Perseverance sa však začne až o dva týždne. Vedci sa musia ešte uistiť, že všetky moduly pracujú tak, ako majú a pri pristátí nedošlo k ich poškodeniu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre