SpravodajstvoTechnológieVeda a výskum

Americká NASA zavedie na medzinárodnej vesmírnej stanici „hotel pre robotov“. Chce tak pomôcť astronautom

Doteraz boli mechanickí spoločníci uskladnení v priestoroch stanice, kde zaberali miesto. Nový externý modul tento problém efektívne rieši.

Americká NASA plánuje na medzinárodnej vesmírnej stanici zaviesť takzvaný „hotel pre robotov.“ Mechanickí pomocníci pomáhajú astronautom vo vykonávaní dôležitých denných úloh a počas svojej neaktivity sú uskladnení v priestore stanice. To sa má s príchodom novej „garáže“ zmeniť. Tá bude slúžiť na uskladnenie týchto pomocníkov a uvoľní miesto ľudským obyvateľom stanice.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V podstate sa jedná o parkovacie miesta pre robotov, ktorí tak budú chránení pred vesmírnou radiáciou a poletujúcim odpadom. Spolu s modulom prídu na ISS aj dva moduly, slúžiace na detekciu trhlín v plášti stanice. Táto jednotka so sebou prinesie obrovské výhody. Najväčšia z nich je, že astronauti dostanú dodatočný priestor na uskladnenie vybavenia. Taktiež už nebudú musieť tráviť hodiny kalibráciou robotov, aby prežili vo vonkajšom prostredí. Mechanická ruka ich jednoducho vytiahne z garáže a zapriahne do roboty.

Okrem hotela pre robotov, astronautom na palube pribudne aj pec

V novembri sa mala dostať na vesmírnu stanicu ISS rúra, prispôsobená na fungovanie v beztiažovom stave. Jedná sa o experiment, ktorý by mohol pomôcť astronautom v prípade cesty k iným planétam. Astronauti tak otestujú prípravu čerstvých jedál priamo vo vesmíre. Počas 12. misie Northrop Grumman sa na stanicu prinesie spomínaná rúra, spolu s cestom na čokoládové sušienky.

Jedná sa o prvé jedlo upečené vo vesmíre, ktoré otestuje možnosti prípravy jedál v beztiažovom stave, ako aj bezpečnostné otázky takéhoto úkonu. Jediná smutná správa je, že astronauti si upečené sušienky nebudú môcť vychutnať. Na vesmírnej stanici nemôžu byť otvorené žiadne vzorky, ktoré by po sebe nechali omrvinky. Tie sú považované za odpad neznámeho objektu a môžu spôsobiť neplánovanú údržbu stanice.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close