Filmy a seriályHistóriaSpravodajstvo

Alexander Veľký: Zrodenie boha. Na Netflixe si môžete pozrieť jednu z najlepších docudrám za posledné obdobie

Koncom januára vyšla na Netflixe dokumentárna miniséria o Alexandrovi Veľkom, ktorému sa podarilo vytvoriť najväčšiu ríšu svojej doby.

Na konci januára sa do ponuky Netflixu dostala veľkolepá šesťdielna dokumentárna miniséria, ktorá zachytáva život jedného z najväčších vladárov na svete, Alexandra Veľkého. Dodnes sa táto osobnosť považuje za jedného z najlepších vojenských stratégov a dobyvateľov. Akexander založil jednu z najväčších ríš v histórii ľudstva.  

Veľkolepá púť Alexandra Veľkého sa začala vraždou jeho otca. Mladý Alexander rýchlo zjednotil svoju krajinu a vydal sa na boj proti najväčšiemu nepriateľovi Grécka, Perzskej ríši. Alexander na čele svojej armády vyhrával jednu bitku za druhou, aj napriek tomu, že nepriateľ mal početnú prevahu a jednu z najväčších armád starovekého sveta. Výboje Alexandra mu vyslúžili nielen titul kráľa, ale aj faraóna a dokonca aj boha.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dokumentárna miniséria Alexander: The Making of a God vás prevedie životom tohto vladára, ktorý je opradený tajomnom. Zakladá sa pritom na moderných archeologických výskumoch, ktoré odkrývajú nové skutočnosti nielen o samotnom Alexandrovi Veľkom, ale aj jeho najbližších spoločníkoch a tajomníkoch, približuje Netflix.

Autori minisérie sa pozreli bližšie aj na súkromný život tohto vladára, hoci priznávajú, že v tomto smere archeologické dôkazy nedokážu priniesť celistvý obraz o tom, ako jeho osobný život vyzeral. Objavujú sa však špekulácie o tom, že Alexander si bol so svojim odvekým priateľom, Héfaistiónom, oveľa bližší, než by sa mohlo zdať.  

Héfaistión bol macedónsky šľachtic, veliteľ jazdy a pravdepodobný milenec Alexandra Veľkého. Alexander si počas svojho života držal len dvoch blízkych priateľov, Héfaistióna a Ptoleimaa.  

“Héfaistión bol nielen veľmi blízkym priateľom Alexandra, no pravdepodobne aj jeho najväčšou láskou,” tvrdí doktorka Salima Ikram z Americkej univerzity v Káhire v dokumente.  

Autori sa zamerali aj na milostný život Alexandra

Alexander: The Making of a God zodpovedá nielen otázky z legendárneho dobývania jedného z najimpozantnejších veliteľov a kráľov histórie, no zároveň sa nebojí pýtať sa aj otázky ohľadom jeho osobného a milostného života.  

Homosexualita nie je pojem, ktorý by v antickom Grécku existoval. Gréci boli známy svojou “otvorenosťou” a milostné hrátky s rovnakým pohlavím pre nich neboli ničím novým, tvrdí sa v dokumente.  

“Gréci nemali slovo pre homosexualitu, pre nich to bola len sexualita,” hovorí sa v dokumente.  

Hoci dokument skúma aj osobný život Alexandra Veľkého, na svoje si určite prídu aj milovníci histórie. Vzostup Alexandra a jeho výboje proti Perzskej ríši znamenali nakoniec aj pád Perzského kráľa, Dareia III. Ten bol známy aj ako “kráľ kráľov”. Jeho porážka v bitke pri Isse a následný útek pred armádou Alexandra Veľkého znamenal preňho stratu rodiny, titulu a zánik Perzksej ríše.  

Alexander: The Making of a God je zaujímavým dokumentárnym počinom, ktorý sa oplatí pozrieť, hlavne ak sa zaujímate o históriu. V ponuke je dostupný už od 31. januára.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close