Akým spôsobom ovplyvňujú kozmické objekty život v oceáne?

Nielen že pomáhali tvoriť vhodné podmienky na Zemi, vplyv na život majú aj teraz

mesiac more zivot v mori
Zdroj: Pixabay.com (denisdenasimeon)

Zem je momentálne jediným miestom, ktoré poznáme, kde existuje život, avšak za jej vhodné podmienky môžeme ďakovať aj niektorým kozmickým objektom. V prvom rade je tu Slnko, ktoré nám dáva teplo, Mesiac, spôsobujúci príliv a odliv, ale ďakovať môžeme aj asteroidom, ktoré na našu planétu priniesli vodu.

Čo sa týka vody, život v oceánoch je vo veľkej miere ovplyvňovaný inými kozmickými telesami. Ako? Vysvetľuje to YouTube kanál SciShow Space. Príkladom sú veľryby, ktoré sú podľa výskumov citlivé na slnečnú aktivitu. Vedci sa pokúšali roky zistiť, prečo sa jedince, ktoré boli úplne zdravé, ocitli uviaznuté na pláži. V prvotných štúdiách sa vina pripisovala lodiam, ktoré mohli pod vodou narobiť veľa hluku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zásah z vesmíru

Štúdia z roku 2020 sa zamerala na určitý druh veľrýb a predložila inú teóriu. Tvrdili, že veľryby uviaznu na pláži preto, lebo Slnko narúša ich schopnosť vycítiť magnetické pole Zeme. Počas intenzívnych solárnych búrok dopadajú nabité častice zo Slnka na magnetické pole, ktoré môže následkom toho zmeniť svoj tvar. Vedci porovnali 31 rokov výskumov a prišli na to, že najviac vyplavených veľrýb sa našlo v obdobiach solárnych búrok.

Druhým príkladom je Mesiac, ktorý môže výrazne pomôcť druhu rýb, s názvom Forsterygion Lapillum. Počas dospievania sa tieto ryby vyberú do otvoreného oceána, kde strávia približne 51 dní. Potom sa vrátia k životu pri útesoch. Táto cesta nebýva pre ryby bezpečná, preto sa vedci snažili prísť na to, prečo ryby volia takúto zvláštnu stratégiu. Štúdia z roku 2018 priniesla myšlienku, že mesačné svetlo, v oblasti otvoreného oceánu, môže pomôcť rybám nájsť potravu ktorú potrebujú.

Zatiaľ čo Mesiac pomáha rybám rásť, meteority pomáhajú s obnovou špeciálneho druhu planktónu, ktorý je základom potravinového reťazca. Na to, aby ho bol v oceáne dostatok, potrebuje pomoc z vesmíru. Planktón je zložený z miniatúrnych organizmov, ktoré potrebujú k životu rozpustené minerály. Príkladom je dusík, fosfor a hlavne železo. Každý deň totiž zhoria v atmosfére tisíce meteorov, ktoré sa premenia na prach a tento prach môže dodať do oceánov potrebné živiny.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre