Akú úlohu mala Mliečna dráha v náboženstve starovekého Egypta?

Bohyňa oblohy, Nut, mala pevné spojenie s Mliečnou dráhou, tvrdia vedci.

Akú úlohu hrala Mliečna dráha v náboženstve starovekého Egpyta?
Zdroj: AI, Vosveteit.sk

Starovekí Egypťania sú dnes známi aj pre svoje náboženstvo a astronomické vedomosti ohľadom Slnka, Mesiaca a planét Slnečnej sústavy. Výskumníci však doteraz nevedeli povedať, akú úlohu hrala Mliečna dráha v náboženstve starovekého Egypta.  

Výskumníci z University of Portsmouth v novej štúdii vysvetľujú, aké spojenia majú medzi sebou naša galaxia a bohyňa oblohy, Nut. V egyptskej mytológii býva Nut častokrát vyobrazená ako žena pokrytá hviezdami, ktorá sa skláňa nad svojim bratom, bohom zeme Gebom. Nut chráni Zem pred tým, aby ju zaplavili “vody prázdnoty”. Nut má zároveň dôležitú úlohu v solárnom cykle. Na konci dňa Slnko požiera a na začiatku nového dňa porodí nové Slnko.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autori štúdie vysvetľujú, že počas zimných mesiacov Mliečna dráha zvýrazňovala natiahnuté ruky bohyne, zatiaľ čo počas letných mesiacov lemovala naša galaxie jej chrbát.  

“Na bohyňu Nut som narazil, keď som písal knihu o galaxiách a skúmal som mytológiu Mliečnej dráhy. Zobral som svoje dcéry do múzea a úplne ich okúzlilo vyobrazenie bohyne,” vysvetľuje doktor Or Graur, jeden z autorov štúdie

Graur sa začal o bohyňu Nut viac zaujímať a následne vykonal analýzu astronómie a kultúry okolo bohyne. Tu zistil, že bohyňa Nut by naozaj mohla byť spojená s našou galaxiou. V ďalších krokoch štúdie výskumníci preskúmali egyptskú vieru s inými kultúrami a hľadali, ako iné civilizácie vyobrazovali Mliečnu dráhu.  

Egyptská viera vnímala Mliečnu dráhu podobne ako iné kultúry

Výskumníci si všimli, že úloha bohyne pri sprevádzaní zosnulých do záhrobia a jej spojenie s pravidelnou migráciou vtákov sedí s tým, ako iné kultúry vnímali Mliečnu dráhu. Civilizácie v Severnej a centrálnej Amerike vnímali Mliečnu dráhu ako cestu pre duchov a vo Fínsku a baltickej oblasti bola Mliečna dráha známa ako “vtáčia cesta”.  

“V našej práci dokazujeme, ako spájanie rôznych disciplín môže ponúknuť nové informácie o starovekých náboženstvách. Zároveň môžeme vidieť, ako astronómia spája ľudstvo naprieč kultúrami, geografiou a časom,” tvrdí Graur.  

Ak sa pozriete na nočnú oblohu mimo svetelných ruchov, mliečnu dráhu môžete na oblohe vidieť ako belasý pás, ktorý skutočne pripomína mliečnu cestu. Vedci sa dohadujú, že na základe tejto podobnosti si naša galaxia získala svoj názov.  

Jadro Mliečnej dráhy leží v smere súhvezdia strelec a ak sa pozriete týmto smerom, tam je Mliečna dráha najjasnejšia. V roku 2022 sa vedcom podarilo vytvoriť fotografiu supermasívnej čiernej diery, ktorá sa nachádza nielen v jadre našej galaxie, no pravdepodobne v jadre väčšiny galaxií.  

Viaceré budúce výskumy môžu odhaliť ešte viac významov Mliečnej dráhy v mytológii prastarých civilizácií, čím získame viac vedomostí o tom, ako tieto civilizácie fungovali. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre