AKTUÁLNE: Veľký úrad hlási, toto nie sú správy od nás, žiadne peniaze vám neprídu, ide o podvod!

Schránky Slovákov zaplavujú podvodné správy. Ich cieľom je vám vybieliť bankový účet. Úrad hovorí, aby ste na ne nereagovali.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Keď príde reč na podvody v kybernetickom priestore, tak si môžeme vyberať z „bohatej škály podvodov“. Od podvodných hovorov, cez SMS až po e-maily. Nie je ničím výnimočným, ak vám zavolá falošný bankár a pokúsi sa od vás získať citlivé údaje, zväčša ide o informácie z platobnej karty s cieľom, aby vám vybielil účet. Nedávno sme upozornili na ďalší rozmáhajúci sa podvod, ktorým boli falošné hovory, ale nie hocijaké. Samotní hackeri upozornili, že s rozmachom umelej inteligencie nikdy nebolo tak jednoduché skopírovať hlas človeka a pracovať s ním ďalej. Tento podvod je o to nebezpečnejší, že vám môže zavolať podvodník, no bude znieť ako váš rodinný príslušník či priateľ.

Jedným z vôbec najbežnejších typov podvodov je phishing. Ak vám napíše arabský princ a tvrdí, že je vašim strýkom a leží na smrteľnej posteli a vy ste dedič, tak pravdepodobne nebude trvať dlho, kým odhalíte, že ide o podvod. Tento typ podvodu je ale zo dňa na deň viac a viac sofistikovanejší. Jeho odhalenie preto nemusí byť tak jednoduché, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Na jeden z takýchto podvodov upozorňuje aj Finančná správa SR.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozor, tento e-mail je od podvodníkov, hovorí Finančná správa

Najnovšie schránky Slovákov začali zaplavovať podvodné správy, v ktorých útočník sa vydáva za Finančnú správu SR. V texte sa píše, že na základe preskúmania vašich príjmov máte nárok na jednorazovú refundáciu. Útočník v e-maile prikladá aj URL adresu, ktorá na prvý pohľad vyzerá, že ide skutočne o webstránku finančnej správy. A hoci odkaz vyzerá ako „Finanacnasprava.sk“, tak v realite sa za ním schováva phishingová stránka. Rovnako aj adresa e-mailu vyzerá, že je od finančnej správy. V skutočnosti ale ide o podvodný e-mail (info(zavináč)finacnasprava.sk.com). Regulárna e-mailová adresa by mala vyzerať „niečo@financnasprava.sk“

Podvodníci zároveň apelujú na potenciálnu obeť, že uplatniť si refundáciu môže len 48-hodín, potom dôjde k vypršaniu jednorazového hesla.

„Nenaleťte podvodníkom! Zachytili sme novú vlnu emailov, ktoré ponúkajú náhodným ľuďom refundáciu z finančnej správy. Prosím, neotvárajte tieto správy! V žiadnom prípade neklikajte na priložený link a nezadávajte žiadne svoje údaje. Ďakujeme, že ste obozretní.“, vyzýva Finančná správa na sociálnej sieti.

Ak by ste sa predsa len rozhodli, že kliknete na webovú stránku v e-maile, tak tá vás vyzve na to, aby ste vyplnili vaše citlivé údaje, ktoré útočník zneužije. Môže vám následne napríklad vybieliť bankový účet. Preto buďte obozretní a ak máte pochybnosti o pravosti správy, tak si radšej overte u konkrétnej inštitúcii, či ide o regulárnu správu alebo nie.

V každom prípade majte na pamäti, že žiadna vierohodná inštitúcia od vás nebude nikdy žiadať vyplnenie citlivý údajov, ako sú napríklad informácie z platobnej karty. V súvislosti s touto témou, nám dovoľte, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tomu, ako môžete rozpoznať podvodný e-mail alebo podvodnú SMS.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre