OperátoriSpravodajstvo

AKTUÁLNE: Telekom odreže zákazníkov od tohto typu mobilnej siete! Ovplyvní to hlavne majiteľov starších telefónov!

Telekom oznámil plány, ktoré súvisia s vypínaním staršej generácie mobilnej siete. Ovplyvní to hlavne majiteľov starších mobilov.

V súčasnosti pri kúpe nového telefónu pozeráme po zariadeniach, ktoré boli predstavené v posledných mesiacoch alebo nanajvýš rokoch. Existuje na to viacero dôvodov. Napríklad novšie mobily ponúkajú modernejšie technológie, kvalitnejšie fotoaparáty a v neposlednom rade ponúkajú aj viacero funkcií, bez ktorých si dnes len málokto vie predstaviť riadne fungovanie.

No stále existuje časť používateľov, ktorí používajú staršie mobilné zariadenia a zdá sa, že týmto zariadeniam klope na dvere u operátora Telekom pomaly umieračik.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Koniec 3G siete sa blíži, hlási Telekom

Operátor najnovšie ohlásil, že plánuje vypnúť 3G sieť. V praxi to znamená, že používatelia so staršími mobilmi, ktoré nepodporujú možnosť komunikácie cez 4G sieť, resp. 5G sieť, sa nebudú môcť prihlásiť do tretej generácie siete operátora. Ak sa pýtate, kedy sa tak stane, tak operátor plánuje začať s postupným vypínaním tohto typu siete už o pár mesiacov. K úplnému odstaveniu 3G siete dôjde ešte v tomto roku, hovorí Telekom.

„Tento rok plánuje Slovak Telekom ukončiť poskytovanie siete tretej generácie. 3G štartovala v januári 2006, postupne prišli viaceré jej nadstavby (HSDPA v roku 2008, HSPA+ 21 a 42 Mbps v roku 2011). Vypínanie 3G siete bude prebiehať vo viacerých vlnách počas štvrtého kvartálu 2023. Plošný koniec poskytovania 3G siete je určený pred Vianocami 2023. Jednotlivé vlny a lokality budú postupne upresňované v predstihu.“, vysvetľuje operátor.

Telekom vysvetľuje, že v súčasnosti pokrýva 4G sieťou takmer 95% populácie, zatiaľ čo v prípade 5G siete to je 40%, a preto prevádzka 3G siete neustále klesá.

„Novšie mobilné siete majú čoraz lepšiu dostupnosť (4G s pokrytím 94,8% populácie, 5G s 40%), preto aj prevádzka v 3G sieti kontinuálne klesá. Ešte pred dvomi rokmi tvoril jej podiel na dátovej spotrebe zákazníkov šesť percent, ale v súčasnosti sa pohybuje len na hranici jedného percenta.“

Operátor ďalej vysvetľuje, že uvoľnené frekvencie v pásme 2100 MHz využije následne v prospech novších technológií na čele s 5G.

„Siete tretej generácie boli pred 15 rokmi boom a mnohým zákazníkom otvorili nové možnosti mobilnej komunikácie a používanie smartfónov. Vďaka 3G sieti používatelia naskočili na vlnu iPhonov, Androidov i ďalších noviniek, začali chodiť do virtuálnych obchodov, sťahovať si hry či aplikácie. No rozmach smartfónov nastal pomerne neskoro, v pokročilej fáze sietí tretej generácie a netrvalo dlho, kým čoraz vyššie dátové požiadavky prebrali 4G siete. Preto sú 3G siete na ústupe a aj my pristúpime k jej vypnutiu v blízkej budúcnosti,“ vysvetľuje riaditeľ technológií a IT Slovak Telekomu Vladan Pekovič.

Ktorým zákazníkom operátor vypne prístup do 3G siete?

Telekom v rámci tlačovej správy vysvetľuje, že toto opatrenie sa bude týkať pomerne malého množstva používateľov. Pôjde hlavne o majiteľov starších smartfónov ako sú iPhone 3G, 3Gs, 4, 4s, 5, 5c, či o Android zariadenia, ktoré boli predstavené pred 10 rokmi. No používatelia týchto zariadení, budú mať stále dostupnú 2G sieť, no tá je skôr archaickou. Budú tak môcť aj naďalej posielať SMS správy či telefonovať. Kvalita služieb bude ale o poznanie nižšia v porovnaní s 3G, resp. novšími typmi siete.

„Pokiaľ využíva zákazník taký telefón, po vypnutí 3G siete bude môcť ďalej prístroj používať, ale bez 3G siete; k dispozícii bude mať stále 2G, takže môže telefonovať, posielať správy, ale bude mať veľmi pomalé dáta.“

Telekom rovnako vyzýva používateľov, ktorí majú staršie SIM karty s podporou 2G, resp. 3G siete, aby siahli po nových. Za týmto účelom ich bude aj aktívne oslovovať v najbližších týždňoch.

Spoločnosť v závere dodáva, že ak zákazník využíva novšiu 4G SIM kartu a 4G/5G prístroj, nemusí vykonať žiadne kroky.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close