AKTUÁLNE: Pozor, táto správa je podvod! Ak vám príde, neradujte sa, nikto vám nechce vrátiť peniaze. Jej cieľom je vám vybieliť účet

Schránky Slovákov zaplavujú správy od podvodníkov, ktorí sa vydávajú za Finančnú správu. Ide ale o podvod, upozorňuje polícia.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Podvodníci neustále hľadajú nové cesty, ako by mohli získať na úkor obetí prospech. Zväčša sa snažia získať citlivé údaje za účelom, aby ich zneužili.

Väčšinou na to, aby oklamali obeť, tak sa snažia v nej vyvolať pocit strachu a potrebu, aby konala ihneď. Človek v mnohých prípadoch koná impulzívne a urobí aj také veci, ktoré by inak nespravil. Nie je preto ničím výnimočným, ak nám napíše útočník s tým, že nám odchádzajú z účtu peniaze a apeluje na nás, aby sme ihneď konali. Rovnako často sa môžeme stretnúť aj s rôznymi výzvami, ktoré na prvý pohľad vyzerajú vierohodne. Napríklad v priebehu včerajšieho dňa sme upozorňovali na to, že schránky Slovákov zaplavujú správy s falošným predvolaním od polície. No v prílohe správy okrem oznámenia, bol prítomný aj vírus.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na jeden za takýchto podvodov najnovšie upozorňuje aj muži zákona, no v tomto prípade útočníci zvolili opačnú taktiku, peniaze nám chcú vrátiť. Samozrejme, nie je to ale pravda.

Pozor, toto nie je správa z Finančnej správy

Muži zákona najnovšia hlásia, že schránky Slovákov zaplavujú e-mailové správy, ktoré sa tvária, že sú z Finančnej správy. No v skutočnosti sú od podvodníkov. Útočníci v tomto prípade prišli s príbehom o jednorazovej refundácii vo výške niekoľko stoviek € v prospech adresáta správy. Po preskúmaní daňové priznania osoby, úradníci mali totiž identifikovať preplatok.

Polícia vrátane Finančnej správy preto vyzývajú širokú verejnosť na obozretnosť a upozorňujú, že ide o rafinovaný podvod. Ako adresát falošne správy klikne na URL adresu, tak útočník si od nej vyžiada citlivé údaje s jediným cieľom, vybieliť obeti bankový účet.

„Opätovne Vás prosíme, neotvárajte správy takéhoto typu, v žiadnom prípade neklikajte na priložený link a nezadávajte žiadne svoje údaje. Finančná správa takýmto spôsobom nekomunikuje so svojimi klientami. Všetky platné kontaktné adresy sú zverejnené na portáli finančnej správy v časti Kontakty.“, upozorňuje polícia v publikovanom príspevku.

Policajti rovnako dávajú do pozornosti aj telefonický kontakt (048/43 17 222) na Finančnú správu, ak by ste chceli overiť pravosť e-mailu.

Ako rozpoznať, že e-mail je od podvodníka?

V prípade obdobných správ sa v prvom rade pozerajte po tom, kto je odosielateľ. Nestačí sa ale pozrieť len na meno odosielateľa, ale aj na fyzickú adresu e-mailu. Meno je totiž možné upraviť. Rovnako sledujte aj URL adresy, na ktoré vedú odkazy zo správy, či v nich nie je preklep alebo či ide o oficiálne adresy inštitúcií, za ktoré sa vydávajú. No v každom prípade majte na pamäti, že žiadna seriózna inštitúcia od vás nebude nikdy pýtať bankové údaje z karty alebo prihlasovacie údaje do internet bankingu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre