SpravodajstvoTechnológie

AKTUÁLNE: Na Slovensku bolo práve spustené najväčšie smart batériové úložisko v krajine

V Banskej Bystrici spustili do prevádzky najväčšie batériové úložisko v krajine. Stojí za ním slovenský technologický startup FUERGY.

Slovensko sa posúva opäť o krôčik bližšie k najmodernejším technológiám. Najnovšie z banskobystrického priemyselného parku hlásia, že bolo spustené najväčšie smart batériové úložisko v krajine s výkonom 2,7 megawattov.

Za realizáciou tohto batériového systému stojí slovenský technologický startup FUERGY. Prevádzkovateľom batériového úložiska je spoločnosť Energy BB s.r.o.. Nové batériové úložisko v Banskej Bystrici je inštalované priamo v budove Energetiky v časti elektrickej rozvodne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Batéria ušetrí vyše 360 ton emisií CO2e ročne

Toto mega úložisko energie bolo postavené za rekordných 6 mesiacov a jeho účelom je suplovanie tradičných zdrojov energie ako sú fosílne palivá ako naftové generátory a paroplynové elektrárne. Okrem iného pomocou umelej inteligencie dokáže zefektívniť celý proces riadenia energie.

Táto technológia umožňuje ročne ušetriť až 360 ton emisií CO2e a to na úrovni výroby a distribúcie elektrickej energie. Svoj uhlíkový dlh si vie táto technológia splatiť za niečo vyše roka.

Najvacsie smar tulozisko_BBystrica_Fuergy
Zdroj: FUERGY

Podľa odhadov by sa investícia investorom mohla vrátiť za menej ako 3,5 roka, hovorí Vladimír Miškovský, Chief Business Officer spoločnosti FUERGY.

“Ide o nový typ úložiska a prvýkrát použitý biznis model, preto návratnosť zatiaľ vieme len odhadovať. Na základe našich skúseností s návrhmi a inštaláciou úložísk z predchádzajúcich rokov však očakávame, že by reálna návratnosť mohla byť aj podstatne kratšia. V konečnom dôsledku sa však návratnosť odvíja od cien podporných služieb a odchýlky,” uviedol šéf startupu. “Investícia do smart úložiska sa počas jeho životnosti niekoľkonásobne vráti. Samotná životnosť technológie s nami dosahovanou degradáciou batérií na úrovni iba 1,5-2 % ročne vie pritom poľahky dosiahnuť aj 15 rokov,“ dopĺňa.

Pozitívnym faktorom skracujúcim návratnosť investície je aj multifunkčné využitie batériového úložiska pre poskytovanie dvoch typov podporných služieb. A to konkrétne pre stabilizáciu elektrickej sústavy a pre riadenie flexibility v rámci priemyselného parku. Riadiaci systém FUERGY je tiež schopný zefektívniť celkové využitie v areáli inštalovanej fotovoltickej elektrárne s výkonom 600 kWp a to tak, že prediktívne vyhodnocuje, kedy bude fotovoltika vyrábať elektrickú energiu a v predstihu uvoľňuje kapacitu na nabitie batérií solárnymi prebytkami.

FUERGY ďalej vysvetľuje, že okrem iného sa celý systém nespráva ako celok, ale je zložený z množstva na seba nezávislých častí. Vďaka tomu vedia technici reagovať napríklad na poruchy zariadenia bez toho, aby bolo zariadenie odstavené z prevádzky alebo ho môžu využiť pre ďalšie typy podporných služieb.

Pre tých, ktorí nevedia, tak takýto typ batériového úložiska je vhodné inštalovať na miestach, ktoré majú potrebnú energetickú infraštruktúru, napríklad dostatočnú kapacitu trafostanice pre pripojenie úložiska.

Tieto batérie si nájdu využitie hlavne v priemyselných parkoch alebo v energeticky intenzívnych spoločnostiach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close