AKTUÁLNE: Mobily Slovákov zaplavujú falošné hovory. Pozor, ak vám niekto zavolá s týmto príbehom, tak ide o podvod!
Polícia upozorňuje na množiace sa falošné hovory, ktoré zaplavujú mobily Slovákov.
Vynaliezavosť podvodníkov nemá hraníc. Mnohí z nás si už zvykli na podvodné e-mailové správy, či na škodlivé aplikácie, ktoré sa snažia na náš úkor získať prospech. Čoraz viac sa ale do popredia prediera vishing. Ide o typ podvodu, kedy podvodníci volajú ľuďom a aktívne s nimi komunikujú. Tento typ podvodu sa nevyhýba ani nášmu regiónu, hoci nie je tak frekventovaným. Mohli sme sa s ním stretnúť napríklad v prípade falošnej podpory Microsoftu, ktorá ťahala poplatku od používateľov Windowsu.
No zdá sa, že telefóny Slovákov najnovšie zaplavujú ďalšie podvodné hovory, upozorňuje Polícia SR prostredníctvom sociálnej siete Facebook.
Telefóny Slovákov sú pod náporom podvodníkov
Polícia najnovšie upozorňuje, že eviduje narastajúci počet ohlásení falošných hovorov.
„V posledných hodinách od vás dostávame desiatky správ, v ktorých nám nahlasujete záhadné telefonáty od polície.“, píše Polícia na sociálnej sieti. Ďalej ale dopĺňa: „NIE SÚ SKUTOČNÉ! Polícia s občanmi takýmto spôsobom v žiadnom prípade nekomunikuje.“
Polícia zároveň prezrádza modus operandi podvodníkov. Najčastejšie obeti zazvoní telefón z klasického slovenského čísla. Na druhej strane sa ozve monotónny hlas, ktorý rozpráva lámanou angličtinou. Predstaví sa ako príslušník Slovak Police Force.
Neprehliadni
V tomto bode ale útok nekončí. Podvodník následne tvrdí, že sa niekto s vašim občianskym preukazom dopustil trestného činu. Falošný policajt ďalej uvádza, že ak nebudete spolupracovať, tak vám polícia zabaví majetok. Okrem iného tvrdí, že je na vašu osobu vydaný zatykač.
Samozrejme, útočník to nerobí pre „srandu králikovu“, ale snaží sa z vás následne vytiahnuť citlivé údaje, aby sa na váš úkor obohatil.
Čo robiť, ak vám niekto taký zatelefonuje?
Polícia radí, aby ste pri prijatí takéhoto hovoru nespanikárili. Hovor vám odporúča zrušiť a nekomunikovať s podvodníkom. Rovnako prízvukuje, aby ste cez mobilný telefón nezdieľali osobné a citlivé údaje. Ďalej radí, aby ste kontakt zablokovali a upozornili na podvod nielen Políciu ale aj známych, aby sa nestali obeťou podvodu.
Nejde o ojedinelý podvod v mene Polície
Polícia na sociálnej sieti poukazuje i na to, že nejde o ojedinelý podvod v mene policajtov. Upozorňuje aj na falošné predvolania Polície s Europolom, ktoré zaplavujú e-mailové schránky.
„Viacerí ste nám poslali „predvolanie“, ktoré pristálo vo vašich emailových schránkach. Dôležitosť tejto „úradnej listiny“ je zvýraznená menami zástupcu riaditeľa Europolu a policajného prezidenta. Aby bola listina úplne dokonalá, sú na nej logá polície a Europolu. Podvodníci pravdepodobne rátajú s tým, že ak zareagujete na ich email a odpíšete im, že sa „výsluchu“ zúčastnite, budú od vás žiadať peniaze, alebo údaje z platobnej karty výmenou za to, že nebudete stíhaný za údajne „sexuálne trestné činy““, opisuje polícia modus operandi podvodníkov.
Polícia zároveň zdieľala i náhľad takéhoto podvodného predvolania, ktorý si môžete pozrieť nižšie. Samozrejme je potrebné uviesť, že vizuál sa môže v priebehu času meniť.
Ako uvádzajú policajné zložky ďalej, tak polícia nikdy neposiela predvolanie na výsluch prostredníctvom e-mailu, ale poštou a následne adresáta upozorní na predvolanie aj telefonicky. Rovnako hovorí, že na predvolaní sa neuvádzajú mená prezidenta polície, či Europolu. Ďalej dopĺňa, že na naozajstnom predvolaní je pečiatka útvaru PZ, ktorý vo veci vedie vyšetrovanie a podpis orgánu činného v trestnom konaní, teda podpis vyšetrovateľa alebo povereného príslušníka.
Komentáre