AKTUÁLNE: EÚ v priebehu roku 2023 prakticky zakáže predaj najlepších televízorov, ktoré si dnes môžeme kúpiť

Od marca 2023 bude platiť aktualizovaný index energetickej účinnosti. Dnešné 8K televízory nebudú spĺňať prísne kritéria. Týkať sa to bude aj časti 4K televízorov.

aktualna tema televizor
Zdroj: flickr.com (Marco Verch), Vosveteit.sk

Európska únie patrí medzi najvýznamnejších regulátorov, ktorý dokáže zatriasť trhom. Týka sa to obzvlášť elektroniky. Len nedávno bol prijatý návrh, ktorý núti všetkých výrobcov drobnej elektroniky používať výstup USB – C. Výrobcovia majú približne dva roky na to, aby sa prispôsobili. No zdá, že pripraviť sa budeme musieť aj na ďalšiu zmenu, upozorňuje portál flatpanelshd.com.

Od marca nasledujúceho roka bude v platnosti aktualizovaný index energetickej účinnosti EÚ (EEI). V praxi to bude znamenať, že televízory, ktoré sa ocitnú na predajných pultoch, budú musieť spĺňať prísnejšie kritéria dotýkajúce sa energetickej náročnosti. Nejde pritom len o kozmetickú zmenu, upozorňuje portál.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prémiové televízory budú nedostatkovým tovarom

K poslednej aktualizácii EEI došlo pomerne nedávno a to v roku 2021, čo viedlo k tomu, že mnohé modely televízorov boli presunuté do najnižšej energetickej triedy (G). Od 1. marca 2023 budú na všetky televízory zavedené ešte prísnejšie požiadavky.

„Ak sa to stane, už žiadne 8K,“ povedal pre FlatpanelsHD na IFA 2022 Marek Maciejewski, riaditeľ vývoja produktov pre TCL Europe.

Otázkou zostáva, ako na tieto zmeny zareagujú výrobcovia elektroniky. Spoločnosti Samsung Electronics uviedla, že je technologicky možné dosiahnuť, aby 8K televízory vyhovovali novému nariadeniu, ale nebude to jednoduché, dodal kórejský gigant.

„Pokiaľ sa niečo nezmení, marec 2023 bude znamenať problémy pre vznikajúci 8K priemysel s 8K regulačným nariadením EÚ. Vtedy vstúpia do platnosti nové nariadenia EÚ o spotrebe energie. Limity spotreby energie na 8K televízoroch (a displejoch na báze microLED), sú nastavené tak nízko, že v podstate žiadne z týchto zariadení neprejde,“

V súčasnosti môžu OLED televízory spotrebovať mierne viac energie v porovnaní s LCD obrazovkami, a preto sa môžu predávať v Európe. Od prvého marca 2023 to ale už nebude možné. Nové štandardy, ktoré boli nedávno aktualizované, boli primárne robené pre HD a 4K televízory. Únia sa ale rozhodla, že ich skopíruje a budú sa vzťahovať aj na micro-LED televízory a 8K obrazovky. V tom spočíva problém. Faktom je, že televízory s rozlíšením 8K, podľa povahy fungovania panelov LCD, spotrebúvajú podstatne viac energie v porovnaní s televízormi s rozlíšením 4K. Do problémov sa ale podľa všetkého dostane aj časť 4K televízorov, ktoré z pultov zmiznú. V tomto prípade bude ale situácia pomerne kľudnou.

Podľa analýzy portálu prakticky žiaden súčasný 8K televízor nebude schopný splniť štandardy, ktoré únia bude vymáhať. Nižšie si môžete pozrieť požiadavky na maximálny výkon podľa veľkosti obrazovky.

Veľkosť obrazovky Marec 2023: Maximálny výkon pre televízory s rozlíšením 4K a 8K
40″ 48 W
42″ 53 W
48″ 66 W
55″ 84 W
65″ 112 W
75″ 141 W
77″ 148 W
83″ 164 W
85″ 169 W
88″ 178 W

Vo všeobecnosti problémom je, že 8K panel má štyrikrát viac pixelov ako 4K obrazovka. Čo to ale znamená v praxi? Kvôli spôsobu, akým LCD panely fungujú, je podstatne ťažšie prechádzať svetlom cez malý otvor týchto drobných pixelov. Na to, aby prešlo svetlo, tak musíte zvýšiť jas podsvietenia a tým pádom spotrebujete i viac energie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre