Ako znížili chyby Meltdown a Spectre výkon počítačov? Pozrite sa na najnovšie testy

Zdroj: vlastný

Medzi používateľov operačného systému Windows 10 sa v posledných dňoch dostáva bezpečnostná aktualizácia, ktorá má „zalepiť“ chyby v procesoroch tak, aby ich nemohli využiť nové exploity s názvami Meltdown a Spectre. Internetom sa po odhalení týchto chýb začali šíriť informácie o tom, že celkový výkon počítačov po ich odstránení klesne až o 30 %, v niektorých prípadoch až o 50 %. Niektoré stránky dokonca zverejňujú návody, ako si majú používatelia vypnúť automatické aktualizovanie systému, aby sa neznížil výkon ich počítača.

Výkon sa takmer vôbec neznížil

Spoločnosť Intel tieto fámy okamžite vyvrátila a oznámila, že zmeny vo výkone budú takmer nulové, poprípade hrozne minimálne a bežní používatelia nezaznamenajú žiadne zmeny v rýchlosti ich počítača a aplikácií. Intel ale žiadne oficiálne štatistiky nezverejnil, no známa stránka Techspot to urobila za nich. Pozrime sa teda na najnovšie štatistiky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najprv sa pozrime na tie „zlé“ správy:

Zdroj: Techspot

Z grafu jasne vyplýva, že rýchlosť zapisovania a čítania väčších súborov je o čosi menšia, no nejedná sa o žiadne obrovské zmeny. Väčší skok je zrejme iba v prípade čítania 4K súborov, ktorý je nižší o 23 %, no stále sa nejedná o pôvodných 40%.

Stránka Techspot sa taktiež zamerala aj na rýchlosť zápisu a čítania menších súborov:

Zdroj: Techspot

V hrách sa výkon neznížil takmer vôbec, v niektorých prípadoch dokonca narástol

Mnoho stránok po odhalení týchto chýb strašilo aj tým, že výkon v hrách sa zníži až do neúnosných čísel a vývojári hier sa s týmito problémami budú musieť popasovať sami. Stránka Techspot sa práve kvôli tomu zamerala aj na niekoľko najnovších herných titulov, ktoré otestovali na zostave s procesorom Intel Core i7-8700K a grafickou kartou Nvidia GTX 1080 Ti a rozdiel vo výkone pred a po je naozaj zanedbateľný, v niektorých prípadoch je dokonca o pár FPS vyšší. Veď, pozrite sa sami:

Zdroj: Techspot
Zdroj: Techspot

Ako ste na tom Vy? Zdá sa Vám, že pociťujete pokles výkonu na Vašom zariadení, alebo ste pre istotu vôbec nenainštalovali najnovšiu aktualizáciu? Dajte nám vedieť do komentárov.

Zdroj: Techspot, úvodný obrázok (vlastný)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre