Ako zistíte, či máte v počítači TPM čip a prečo vám Microsoft neumožní aktualizovať OS na Windows 11, ak ho nemáte?

Pozrite sa, ako môžete zistiť, či máte vo svojom Windows 10 počítači TPM čip 2.0, bez ktorého neskôr neaktualizujete svoj OS na Windows 11.

Windows 11_uvodna obrazovka
Zdroj: Windows (Microsoft)

Windows 11 je predo dvermi pričom Microsoft nedávno uviedol, že ho sprístupni pre širokú verejnosť už 5. októbra. Operačný systém bude následne distribuovaný pre prvých používateľov pričom spoločnosť očakáva, že plne sprístupnený bude pre všetkých, najneskôr do konca prvej polovice nasledujúceho roka.

Microsoft okrem iného informoval aj o minimálnych hardvérových požiadavkách, aby ste mohli Windows 11 nainštalovať do svojho zariadenia. Jednou z noviniek oproti aktuálnej verzii OS, je nevyhnutná prítomnosť TPM čipu 2.0 a procesora, ktorý bol spoločnosťou Microsoft výslovne certifikovaný ako kompatibilný. Čo to však TPM čip je a ako zistíte, či ho máte v počítači?

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Čo je to TPM čip?

TPM je skratkou pre Trusted Platform Module a ide o moduly, ktoré sú integrované buď do základnej dosky počítača, alebo sú prítomnými v CPU. Ide o technológiu, ktorej hlavným cieľom je chrániť šifrovacie kľúče, používateľské poverenia a ďalšie citlivé údaje schované za hardvérovou bariérou, aby potenciálni útočníci nemohli pristupovať k údajom v zariadení a nemohli s nimi ďalej manipulovať, píše portál theverge.com

S čipmi typu TPM sa môžeme stretávať už približne 10 rokov a sú typickými najmä pre podnikových zákazníkov. Druhým dychom však treba povedať, že tento štandard ochrany, je plynúcim časom dostupný v čoraz väčšom množstve počítačov, ktoré sú určené aj pre bežných koncových zákazníkov. Dnes týmito čipmi disponuje väčšia časť počítačov.

Microsoft teda „tlači na to“, aby tento štandard ochrany, sa stal štandardom pre každého používateľa Windowsu 11 a to bez ohľadu na to, či ide o podnikového zákazníka, alebo nie. Jedným z dôvodov prečo tak robí je, že Windows 10 nájdeme dnes vo viac ako 1,3 miliardách zariadení a preto, Windows 10 je častým cieľom hackerov.

Ako môžete zistiť, či máte TPM čip v počítači?

Zistenie, či máte TPM čip vo vašom počítači, je vcelku jednoduché. Existuje hneď niekoľko postupov, ako na to. My vám ukážeme jeden z tých najjednoduchších. Otvorte si Príkazový riadok, ktorý vyvoláte prostredníctvom klávesovej skratky „WIN + R“. Následne zadajte príkaz „tpm.msc“.

Windows kontrola verzie cipu TPM
Zdroj: Vosveteit.sk

Potom, ako vložíte do príkazové riadku príkaz vyššie a zvolíte možnosť „ok“, tak sa vám otvorí ponuka, ako môžete vidieť na snímke obrazovky nižšie. V rámci stredovej ponuky v sekcii „TPM Manufacturer Information“, nájdete informáciu, či máte vo vašom počítači čip typu TPM 2.0, alebo nie, bez ktorého nenainštalujete Windows 11 do svojho zariadenia.

TPM 2.0 mate v pocitaci
Zdroj: Vosveteit.sk

Pevne veríme, že návod bol pre vás užitočným a hlavne, že máte vo svojom počítači požadovaný čip zo strany spoločnosti Microsoft, aby ste si mohli neskôr aktualizovať svoj OS na Windows 11.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre