NávodySpravodajstvo

Ako zistiť, či môj smartfón podporuje WiFi 6 technológiu a aké výhody prináša v porovnaní s WiFi 5?

Ide o štandard, ktorý síce ponúka výrazne vyššie prenosové rýchlosti, ale jeho hlavné výhody spočívajú úplne v niečom inom

WiFi technológia je bezpochyby jednou z najvyužívanejších v našich smartfónoch. Pripájame sa prostredníctvom nej totiž ku internetu. V čom je však najnovší WiFi 6 štandard lepším v porovnaní s WiFi 5. Hneď v úvode vám prezradíme, že to nie je len o rýchlosti.

Ako zistiť, ktorú WiFi generáciu podporuje môj smartfón?

Zistenie WiFi technológie, ktorú podporuje váš smartfón nie je vôbec náročné. Jednotlivé generácie WiFi sa označujú nasledovne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
  • Wi-Fi 1  (1999) = 802.11b
  • Wi-Fi 2  (1999) = 802.11a
  • Wi-Fi 3  (2003) = 802.11g
  • Wi-Fi 4  (2009) = 802.11n
  • Wi-Fi 5  (2014) = 802.11ac
  • Wi-Fi 6  (2019) = 802.11ax

Väčšinou na balení smartfónu sa nachádza informácia o generácii WiFi. V prípade, ak sa vám nechce, alebo neviete kde máte balenie smartfónu, tak prostredníctvom Google vyhľadajte „Názov smartfónu WiFi version“. V našom prípade sme vyhľadali model smartfónu ZTE Axon 10 Pro. Ako môžete vidieť nižšie, tak vyhľadané zariadenie podporuje 5. generáciu WiFi (k tejto informácií sa dopátrate prostredníctvom vyhľadania v priebehu 1 minúty).

ako zistit generaciu Wifi mojho smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Aký je rozdiel medzi 5. a 6. generáciou WiFi

Ako sme už vyššie naznačili, tak to nie je len o rýchlosti, hoci rozdiel v prenosových rýchlostiach je významným. Zatiaľ čo WiFi 5 podporuje prenos „iba“ do 3,5Gbps, tak v prípade 6. generácie to je až 9,6Gbps. V každom prípade, pri súčasných prenosových rýchlostiach, ktoré sú ponúkané poskytovateľmi internetu, ide o rýchlosti, ktoré nikdy nedosiahnete. Tak v čom spočíva hlavná výhoda tejto technológie? Nový WiFi 6 štandard ponúka okrem lepšej stability prenosu dát výrazne väčšie kapacity z pohľadu počtu pripojených zariadení k jednému prijímaču. Celkovo môže byť na jednu WiFi sieť pripojených 4-krát viac zariadení, ako je to v prípade WiFi 5. Okrem iného ďalšou výhodou je vyšší bezpečnostný protokol WPA 3. WiFi Aliancia tvrdí, že WPA3 zmierni bezpečnostné problémy spôsobené slabými heslami a zjednoduší proces nastavenia zariadení bez zobrazovacieho rozhrania. Z toho vyplýva, že nový WiFi štandard nájde svoje využitie hlavne v situáciách, kde je akumulovaný veľký počet zariadení, ktoré sa pripájajú k sieti. Ide napríklad o dopravné stanice, rôzne firmy a podobne.

Nový štandard tiež využíva výhody predtým nepoužívaných rádiových frekvencií na zaistenie rýchlejšieho výkonu 2,4 GHz a využíva vylepšenú správu šírky pásma na zabezpečenie rozšírených možností kvality služieb (QoS).

Kedy dostanete WiFi 6?

Hneď v úvode treba povedať, že nový štandard nie je o software, ale ho hardware. Ide teda o fyzickú súčiastku. V praxi to znamená, že aby váš smartfón podporoval tento štandard, tak musí byť dodaný s touto súčiastkou. Zároveň treba povedať, že aby ste mohli využívať túto technológiu, tak aj samotný router, ku ktorému sa pripájate, musí podporovať tento štandard.

Zároveň treba dodať, že technológia je vcelku novou a preto ju aktuálne podporuje relatívne málo zariadení. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close